روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای

روش تدریس غیر مستقیم

1

روش تدریس غیرمستقیم یا مشاوره ای

روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای به این صورت تعریف می شود: یادگیری از طریق مشاوره

یادگیری از طریق مشاوره را هم می توان به عنوان یک روش تدریس معرفی کرد و هم به عنوان یک روش یادگیری

بنیان گذار این روش کارل راجرز است و آنچه در فلسفه و تکنیک های مشاوره ای راجرز آمده است، الگوی تدریس غیر مستقیم را پوشش داده و پشتیبانی می کند.

یکی از مهم ترین کارکردهای الگوی تدریس یادگیری مشاوره ای یا غیر مستقیم زمانی است که کلاس بسیار “راکد” است و معلم تلاش می کند دانش آموزان را به هر قیمتی شده از طریق دادن تمرین و عرضه مطالب درسی به حرکت در آورد.

(پیشنهاد می شود مقاله برای تدریس زور الکی نزنید را مطالعه کنید)

الگوی تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای بر روابط دوستانه بین معلم و یادگیرنده تأکید می ورزد.

در روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای تلاش معلم صرف آن میشود که یادگیرندگان را یاری کند تا خود نقش اصلی را در هدایت آموزش و پرورش آنها ایفا کند.

در کلاس درس معلم به عنوان یک تسهیل گر و مدیر یادگیری تلاش می کند اطلاعات زمینه ای عرضه کند تا یادگیرندگان خود به حل مسئله بپردازند.

اهداف روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای

 1. هدایت یادگیرندگان برای کسب بهداشت روانی و عاطفی از طریق پرورش اعتماد به نفس و افزایش شجاعت.
 2. ایجاد توانمندی خود رهبری در تعیین اهداف محتوا و شیوه یادگیری
 3. افزایش خلاقیت و …

با وجود آن که، پیش بینی ناپذیر بودن الگوی تدریس حاضر پذیرفته شده است،راجرز می گوید که توالی در این روش تدریس می تواند موجب تسهیل یادگیری شود.

روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای
روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای

مراحل روش تدریس غیر مستقیم یا مشاوره ای

 

 • مرحله اول ـ تعریف موقعیت کمک دهی: معلم به عنوان مشاور، دانش آموزان را به ابراز آزادانه احساسات ترغیب می کند. در طی فعالیت ابراز احساسات و ارائه نگرش، مسئله اصلی بیان می شود و مقداری بر روی مسئله بیان شده، بحث می گردد.
 • مرحله دوم ـ‌ شرح و بسط و کاوش مسأله: در مرحله دوم، دو دسته فعالیت صورت میگیرد:
  1. دانش آموزان برای تعریف مسأله ترغیب می شوند
  2. معلم احساسات دانش آموزان را میپذیرد و به روشن سازی آنها می پردازد.

  مرحله حاضر حیاتی است و بسیار حساس. زیرا اگر دانش آموزان احساسات خود را بیان کنند و بازخورد نامناسبی بگیرند، دیگر تمایلی به ادامه فعالیت نشان نمی دهند. شوخی و مسخره کردن در این مرحله کار خطرناکی است.

 • مرحله سوم ـ‌ بسط و گسترش بینش: دانش آموزان مسئله بیان شده را به بحث میگذارند و از جوانب گوناگون به بررسی و اظهار نظر میپردازند. نقش معلم در مرحله حاضر آن است که به حمایت از دانش آموزان بپردازد و مانند یک مشاور نقش تسهیل گری را ایفا کند.
 • مرحله چهارم ـ برنامه ریزی و تصمیم گیری:  دانش آموزان برای تصمیم گیری اولیه خود تدارک می بینند. دانش آموزان در برنامه های خود تصمیم های مربوط به حل مسئله را میگنجاند.
 • مرحله پنجم ـ درهم تنیدن یا ادغام : دانش آموزان در مرحله حاضر از مجموع تصمیم های اتخاذ شده بهره گرفته و با ترکیبی از راه حل ها به حل مسئله اقدام میکنند. نقش معلم در مرحله پنجم، نقش حمایتی است.(آقا زاده. ۱۳۸۸)

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

1 نظر

 1. جان محمد اختیاری می گوید

  راستی امکان دارد در «آوای تدریس» درباره این صحبت کنید؟

ارسال یک پاسخ