فن بیان در تدریس

12

فن بیان در تدریس.

اگر مدرس هستید ، میدانید که فن بیان در تدریس چقدر بر کیفتیت تدریس ، تاثیر گذار است. هرچند که این روز ها خیلی مد شده که روش تدریس سخنرانی مورد حمله قرار می گیرد، ولی اگر از روش تدریس سخنرانی به خوبی استفاده شود و بهتر بگویم اگر فن بیان خوبی داشته باشیم ، همین روش قدیمی، در بسیاری از مواقع موثر خواهد بود.همانطور که در گفتگویی که با خانم ایزابل ملون داشتم ایشان بر این نکته تاکید کردند و گفتند درمدارس فرانسه به دانش آموزان فن بیان آموزش داده می شود.

در رابطه با فن بیان در تدریس و  تکنیک ها و تمرین های بسیار زیادی وجود دارد.در این مقاله چند تکنیک کاربردی گفته خواهد شد تا شما بتوانید فن بیان خودتان را در تدریس قوی تر کنید و در نتیجه بهترین بازدهی را داشته باشید.

چطور شمرده صحبت کنیم؟

معلمانی را دیده ام که خیلی تند صحبت می کنند. آنقدر تند که دانش آموزان آنها در کلاس واقعا کلافه می شوند. چون در صدی از صحبت های معلم خود را متوجه نمی شوند. این افراد شاید همه ی ویژگی های یک معلم خوب را داشته باشند ولی همین عامل به شدت کیفیت تدریس آنها را زیر سوال می برد.و از جذابیت آنان را به شدت می کاهد.

بسیاری از ما این مشکل را داریم . اما جالب است بدانید که تند صحبت کردن با انجام چند تمرین فن بیان،  که بسیار کاربردی هم هستند تصحیح خواهد شد و ما نتیجه خواهیم گرفت.

یکی از بهترین تمرین ها، تمرین خودکار است.این که انتهای خودکار را بین دو دندان جلویی خود قرار دهیم و شروع کنیم به صحبت کردن و روزانه در چند نویت ۳ دقیقه ای این کار را انجام دهیم. با این تمرین تا حد زیادی از سرعت کلمات ما کاسته می شود وبسیار شمرده تر صحبت خواهیم کرد.

باتمرین خودکار شما در حقیقت به لب های خود این تمرین را می دهید که کمی آهسته تر و البته بیشتر بازو بسته شود و از همین طریق خیلی بهتر و واضح تر صحبت خواهید کرد.

پس امیدوارم این تمرین بسیار اثربخش را فراموش نکنید و در برنامه روزانه خود چند مرتبه این تمرین را انجام دهید.

جادوی انرژی در سخنرانی

شما باید بدانید که هیجان ابزار شما در کلاس است.اگر فن بیان خود به هنگام تدریس هیجان و انرژی مثبت نداشته باشید، خیلی عقب هستید و مخاطبان شما چون انرژی مثبتی از شما دریافت نخواهند کرد نتیجه ی خوبی نخواهید گرفت.

برای اینکه با انرژی صحبت کنیم چند کار را باید در دستور کار خود قرار دهیم :

 1. تمرین خودکار که قبلا به آن اشاره شد را به خوبی انجام دهیم
 2. سعی کنیم تا حد ممکن روی صندلی ننشینید و به صورت ایستاده و درحال حرکت صحبت کنید.
 3. کمی بلند صحبت کنید.انجام دادن تمرینات تنفسی به شما کمک می کند که بسیار واضح تر و رساتر صحبت کنیدs_amazed_man
 4. به هنگام صحبت لب ها را کاملا از هم باز کنید و به اصطلاح غنچه صحبت نکنید. تمرین مربوط به این صورت است که حروف  آ – اَ- اِ-ای-او  را پشت سرهم تکرار کنید و درهنگام گفتن این صدا ها دهان را تا آنجا که جا دارد باز کنید (اگر کمی هم درد حس کردید اشکالی ندارد به دلیل ضعف ماهیچه های صورت شماست ولی لطفا زیادی روی خودتان فشار نیاورید ممکن است فک شما آسیب ببیند!)

 

 

 

آنچه گفته شد برداشتی آزاد از کتاب “جعبه ابزار سخنرانی” نوشته ی دوست خوبم محمد پیام بهرام پور بود.

ایشان  دروه ی رایگان آموزش فن بیان برگزار می کنند. من از این دوره خیلی استفاده کردم و به همه ی شما عزیزان توصیه میکنم که در این دوره شرکت کنید.

با کلیک بر روی کلمه ی فن بیان می توانید در دوره ی رایگان فن بیان شرکت کنید.

 

فن بیان

دانلود رایگان فایل pdf ” فن بیان در تدریس “

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

12 نظرات

 1. ریحانه مشهدی می گوید

  خیلی جالب بود
  لطفا بفرمایید روش تهیه ی کتاب چگونه است؟

 2. نادر سلیمانی می گوید

  ممنون خیلی کاربردی بود
  ولی فکر می کنم عوامل زیاد دیگری بر فن بیان موثر هستند

  1. محمد حافظی نژاد می گوید

   سلام دوست عزیز
   قطعا همینطور است. با کلیک بر روی کلمه ی فن بیان می توانید بیشتر با مبحث فن بیان آشنا شوید

 3. حسین خاک نژاد می گوید

  سلام محمد جان
  خداقوت
  مثل همیشه جالب و آموزنده
  استفاده کردم ممنون

 4. سعید می گوید

  باسلام -بسیار سپاسگذارم از فایلهای ارسالی وآموزنده شما خیلی استفاده بردم

 5. dolatzade می گوید

  سلام
  بنده علیرغم انرژی که در کلاس صرف می کنم تند صحبت کردن من مشکل اصلی تدریس حقیر است هر چقدر سعی می کنم باز دانشجوها می گن سریع بیان می کنی امیدوارم این تمرین بتوانم انجام بدهم

 6. فرهاد می گوید

  باسلام خواهشمندام چند روش خوب فن بیان را برای من ایمیل کنید با سپاس

  1. جابر مرتضایی می گوید

   دوست عزیز سلام، وقت بخیر

   شما می توانید با مراجعه به سایت دوست گرامی آقای محمدپیام بهرامپور که در زمینه فن بیان فعالیت دارند به دهها مقاله و فیلم آموزشی دسترسی داشته باشید

   موفق باشید

ارسال یک پاسخ