آموزش ریاضی به کودکان ویژه والدین

آموزش ریاضی به کودکان را می‌توان قبل از ورود آنان به دبستان شروع کرد و در طول سال‌های مدرسه با چند کار ساده می‌توانیم به فهم ریاضی کودکانمان کمک کنیم.

اگر کودکی دارید که در دوره‌ی ابتدایی یا قبل از آن است این مقاله خیلی برای شما مفید خواهد بود.

نوشته : دنیا امیری

۱-موقع تهیه‌ی مواد لازم برای غذا از او کمک بخواهید.

والدین عزیز برای آشنایی کودک خود با مفهوم حجم، وزن و نسبت، می‌توانند با کمک ظروف اندازه‌گیری از او بخواهند مقادیر برنج، حبوبات یا مایعات را برای تهیه غذا پیمانه کند.

۲-با کودکان وارد معامله شوید.

بازی‌های خریدوفروش با مقدارهای مختلف پول کودک را با مفهوم پول و محاسبه آن آشنا می‌کند. بازی‌هایی مثل مونوپولی هنوز برای بسیاری از اولیا و کودکان جالب است. یک بازی دیگر هم پیشنهاد می‌شود این‌که با کمک یک تاس اعداد، اعضای خانواده عددی را بین یک و شش به دست می‌آورند و برابر آن سکه معینی مثلاً ۲۰۰ ‌تومانی دریافت می‌کنند، وقتی مجموع سکه‌ها به رقمی قابل تعویض رسید، آن‌ را با اسکناس یا سکه پرارزش‌تر معاوضه می‌کنند. وقتی بودجه فرضی تمام شد، کسی که بیشترین میزان پول را به دست آورده است، برنده می‌شود. در مثالی دیگر می‌توان کودک را با بودجه‌ای معین برای خرید لوازم یک وعده‌غذا به‌حساب دعوت کرد و دید که چطور بودجه‌بندی را می‌آموزد و آیا حدس‌های او قابل انجام است؟ اگر چنین بود بر همان اساس خرید انجام بشود.

۳-جابجایی وسایل را به آنان بسپارید.

از کودک بخواهید وزن اشیا، لوازم منزل، کتاب و … را حدس بزند. خود شما هم حدس بزنید و بعد با ترازو تعیین کنید که کدام‌یک نزدیک‌تر حدس زده است. جایزه می‌تواند این باشد که هرکس اشتباه گفت زحمت حمل وسیله به گردنش بیافتند.

۴-جمع‌کردن.

یک روش دیگر جمع زدن اندازه قد یا وزن اعضای خانواده است تا معلوم شود درمجموع قد یا وزن خانواده شما چقدر است. این روش برای تمرین جمع اعداد سه یا دورقمی مناسب است. بعد این مجموع وزن یا قد را با سایر چیزها مثل وزن یک ماشین یا قد یک ساختمان مقایسه کنید.

۵-کاملاً جدی و در موقعیت‌های جدی از او ساعت را بپرسید.

یک ساعت عقربه‌ای برای کودک تهیه کنید. گاهی از او سؤالاتی در مورد زمان بپرسید مثلاً:«برای خوردن عصرانه تا ساعت ۴ چند دقیقه دیگر مانده است؟»

۶-جلوی کودک حساب‌وکتاب کنید.

با صدای بلند حساب کردن در منزل یا فروشگاه که روند محاسبه را به کودک نشان می‌دهد نیز روش مؤثری است مثلاً وقتی کودک از شما تقاضای شیرینی می‌کند با گفتن این‌که: « خوب! اگر از این پنج شیرینی یکی را تو بخوری و یکی هم خواهرت بخورد برای من و پدرت چند تا باقی می‌ماند؟» از او بخواهید که او هم با صدای بلند حسابش را به شما بگوید. مهم‌تر از جواب درست یا نادرست او روالی است که او برای رسیدن به جواب استفاده می‌کند.

شما می توانید با انجام همین چند کار ساده ریاضی را به کودکان خود آموزش دهید.

آموزش ریاضی به کودکان|روش تدریس ریاضی به کودکان|تدریس ریاضی

6 thoughts on “آموزش ریاضی به کودکان ویژه والدین

  1. طاهره مجد says:

    سلام دوباره
    الان مطلبی که گفته بودین جمع وزن را سوال کنید از پسر ۴ ساله ام پرسیدم بعد گفت وزن شما و بابا باهم اندازه ی وزن یک فیله !

  2. طاهره مجد says:

    ممنون از مطلب بسیار مفید و کاربردی شما. آموزش به کودکان همیشه پر از درد سر است و البته لذت بخش به تمام مربیان پیش دبستانی و معلمان ابتدایی خسته نباشید می گویم. امیدوارم شادو سرزنده باشید همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *