تدریس با پرزی prezi

برای دریافت آموزش کامل نرم افزار پرزی اینجا کلیک کنید

خیلی از ما برای ارائه  و تدریس بهتر،  دست به دامان تکنولوژی می‌شویم و البته بی‌اختیار به‌سوی اولین گزینه، یعنی بسته‌ی آفیس  Microsoft office و برنامه‌ی محبوبش پاورپوینت PowerPoint کشیده می‌شویم. چند اسلاید می‌سازیم و به ارائه‌ی مطلب می‌پردازیم.اما گزینه‌ی بهتری به نام  تدریس با پرزی وجود دارد .

پرزی Prezi چیست؟

یک برنامه‌ی مبتنی بر وب و بر پایه‌ی SaaS است (web-based presentation) یعنی بدون نیاز به نرم‌افزار خاصی در وب ایجاد می‌شود بر روی یکی از فضاهای ابری تحت عنوان: خدمات نرم‌افزاری (Software-as-a-Service: SaaS) فایل‌های پروژه ذخیره می‌شود؛ که کاربر با بهره‌گیری از آن، به ایجاد یک ارائه بر روی یک بوم یا صفحه‌ی مجازی (می‌شود گفت وایت برد مجازی) می‌پردازد و به‌عنوان توسعه‌دهنده و ویرایشگر از هر نقطه‌ای با دسترسی به اینترنت می‌تواند؛ محتوا را ویرایش نماید و آن را توسعه دهد. همچنین مبتنی بر فلش (Flash-based) است که امکان ساخت یک سخنرانی پویا و جذاب را آسان می‌کند و خروجی آن با فرمت exe ذخیره می‌گردد که بدون نیاز به هیچ‌گونه نرم‌افزاری، می‌توان آن را ‌ به نمایش درآورد. Prezi در سال ۲۰۰۹ توسط Adam Somlai-Fischer, Peter Halacsy and Peter Arvai در بوداپست مجارستان تأسیس‌شده است. (اطلاعات بیشتر) هم‌اکنون (سپتامبر ۲۰۱۵) حدود ۵۰ میلیون کاربر را پشتیبانی می‌کند! و در حال حاضر کاربران Prezi بیش از ۱۶۰ میلیون Prezi’s  (عنوان ارائه‌ی ساخته‌شده با Prezi) ایجاد کرده‌اند و همواره جامعه‌ی پرزی در سطح جهان رو به گسترش است.

 آشنایی بیشتر با پرزی Prezi

پرزی Preziبرداشتی است مجازی و البته هوشمندانه؛ از تابلوی کلاس (تخته‌سیاه یا سفید ) تصور کنید؛ که ما به‌عنوان ارائه‌دهنده؛ قبل از شروع تدریس به کلاس می‌آییم و محتوای موردنیاز ارائه‌ی را روی تابلوی کلاس بانظم و دقت خاصی می‌نویسیم! و مسیر  پیگیری مطالب (متن، عکس، فیلم و…) را مطابق طرحی از پیش تعیین‌شده می نویسیم ؛ هنگامی‌که مخاطبان به کلاس آمدند هرکدام عینکی هوشمند به چشم می‌زنند و مطابق الگوی از پیش تعیین‌شده، با دوربینی باقابلیت بزرگنمایی عالی روی مسیری مشخص، همراه توضیحات ما، مطالب را پیگیری کنند! درواقع Prezi همین کار را می‌کند؛ یک صفحه‌ی آماده در اختیارمان می‌گذارد تا بر مبنای یک طرح‌بندی نقشه (Map Layout) ،  محتوا را سازمان‌دهی کنیم. هر چیزی که می‌خواهید ارائه کنید. (انواع مختلف فایل‌) بعد می‌توان هر بخشی از تابلو را یک قاب گرفت (Frame) و با اعمال مسیردهی (Path) از یک قاب به قابی دیگر حرکت کرد؛ و حرکت در این مسیر می‌تواند صاف و سرراست یا در تمامی جهت‌ها باشد. در عمق، بر روی سطح، چرخشی، منحنی باشد. ما هنگام اجرا می‌توانیم؛ توضیحات را بر روی هر فریم ارائه داده و به فریمی دیگر برویم و درنهایت یک انیمیشن زیبا و پویا از ارائه‌ی داشته باشیم.

 

در نمونه ی پرزی زیر من خودم را معرفی کرده ام

این هم عکس یک پرزی بسیار بزرگ و پیشرفته

یک نمونه پرزی پیشرفته و طولانی

در نرم افزار پرزی دید کلی به مخاطب داده می شود و بعد می توان روی هر قسمت بزرگنمایی و بین قسمت ها حرکت کرد.

اگر تصور کنیم که ما یک دوربین فیلم‌برداری، در اختیارداریم. در پاورپوینت می‌شود گفت؛ که دوربین کاملاً روی سه‌پایه ثابت است و این اسلایدها هستند که معلق بازی درمی‌آورند به جلو دوربین می‌آیند، کلاه از سر برمی‌گیرند و عکسی می‌اندازند و می‌روند! اما در پرزی شرایط فرق می‌کند دوربین در دستان شماست به هر طرف که بخواهید می‌توانید آن را حرکت دهید و با هر زاویه‌ای که دوست دارید دوربین را بچرخانید و فیلم بگیرید! و ازجمله مزایای خوب این دوربین بزرگنمایی (زومینگ) صد در صد است؛ و البته بدون افت کیفیت! (چون پرزی مبتنی بر وکتور است).

سه‌بعدی ارائه دهید!

به ارائه‌ی شما یک بعد جذاب و جان‌بخش، یعنی عمق اضافه می‌گردد. تصور کنید که ابرها کنار می‌روند یک هواپیما نمایان می‌شود و شما در مورد هواپیما به گفت‌وگو می‌پردازید و هم چنان آن زیر، زمین و ساختمان‌های بلندمرتبه از دور پیداست! (توصیه می‌کنم چند لحظه‌ای سکوت کنید و به مخاطبان اجاز‌ه‌ی لذّت بردن از این مناظر را بدهید!) پریزیس (Prezi’s)، ارائه‌ی پرزی، علاوه بر دوبعدی بودن که ویژگی مشترک تمامی ارائه‌دهنده‌ها است 2.5 بعدی (شبیه سه‌بعدی) و 3 بعدی هم هست. حرکت عمودی، افقی و حرکت در عمق، همان‌طور که گفته شد؛ از امتیازات ویژه‌ی آن است و به اجرای ما واقعاً جان می‌بخشد!

کلاه شعبده‌باز

تصور کنید شما یک کلمه می‌نویسید. در مورد آن توضیحاتی ارائه می‌دهید بعد با کلیک کردن داخل آن کلمه شیرجه می‌روید! در دل آن‌یک جمله و داخل آن جمله یک عبارت و داخل عبارت یک فیلم پنهان ساخته‌اید! هنگام اجرا با بزرگنمایی مرحله به مرحله مدام خرگوش از کلاه شما بیرون می‌پرد!

تسلط بر کلیت محتوا

به توجه اینکه، کل محتوا، بر روی یک تابلو قرار دارد و همواره می‌تواند در دیدرس باشد؛ یک امتیاز دیگر برای پرزی محسوب می‌شود. پاورپوینت چون در یک پیوستار طولی، حرکت می‌کند؛ از آن بی‌بهره است. این ویژگی باعث می‌شود؛ ارائه‌دهنده و مخاطب همواره بر کلیت محتوا تسلط داشته باشند. از این امتیاز عالی می‌توان در ساخت ارائه‌هایی که نیاز به توصیف و تشریح بخش‌های مختلف یک سیستم، مدل، دستگاه و… رادارند؛ استفاده کرد. با حرکت مدام بین کل سیستم و جزئیات، با نشان دادن روابط بین محتوا و اشاره به جزئیات، هر بخشی را که بخواهیم انتخاب کنیم و قاب بگیریم؛ به‌گونه‌ای که تمام کادر را پر کند و کل صفحه‌ی نمایش را فر بگیرد. استفاده‌ی مناسب از امکانات بی‌نظیر این ارائه‌دهنده؛ بی‌شک تداوم توجه را به همراه خواهد داشت. با ارائه‌هایی که با پرزی داشته‌ام؛ همواره مخاطبان بعد از اتمام ارائه، از این نرم‌افزار و چگونگی استفاده از آن و جالب بودن آن، حرف زده‌اند. البته چون ما به گزینه‌ی دیگری به‌غیراز پاورپوینت نیندیشیده‌ایم؛ همواره می‌پرسند چگونه، این پاورپوینت را، این‌جوری ساختی؟

 چند ویژگی مثبت دیگر:

 • پررنگ بودن نقش خلاقیت ، همواره با داشتن خلاقیت بیشتر، می‌توانید ارائه‌ای، خلاقانه ایجاد کنید؛ آرزوی پرزی، دیدن شما در لباس یک پریزی ساز حرفه‌ای است!
 • اشتراک‌گذاری (Prezi’s) ارائه‌ی ساخته‌شده، با سایر کاربران در فضای ابری. البته با خرید اعتبار می‌توانید از فضای عمومی به فضای اختصاصی ، نقل‌مکان کنید.
 • دسترسی به‌صورت آنلاین در محل کار، خانه و… جهت ویرایش و توسعه‌ی ارائه.
 • عدم فراموشی : با یک کلیک به‌سادگی به محل قبلی ارائه برمی گردید. دیگر در حسرت عدم ایجاد و فراموش کردن یک فریم نخواهید ماند!
 • امکان اضافه کردن انواع فرمت‌ها به پرزی ازجمله عکس،Pdf، پاورپوینت، عکس، فیلم،Swf و…
 • درج مستقیم فایل از اینترنت به پرزی .در صورت آنلاین بودن می‌توان با قسمتی که خود نرم‌افزار در ستون کناری راست در اختیار شما می‌گذارد به جستجوی محتوا و وارد نمودن آن به ارائه‌ی بپردازید.
 • بهره‌گیری از کتابخانه عظیم پرزی که دارای انواع مختلفی از محتوا و قالب‌های آمده است. این نمونه‌ها راهنمای خوبی برای شروع کار با پرزی هستند.

 

نسخه‌ دسکتاپ Prezi

به غیر از حالت آنلاین، نسخه‎ی دسکتاپ جهت ویندوز موجود است؛ هم اکنون این ارائه دهنده را می‌توانید دانلود کنید و به صورت آفلاین به ساخت Prezi’s  اقدام کنید. نسخه‌ی دسک تاپ با امکان ایجاد و ویرایش پریزیس به صورت آفلاین (14روزه) را از اینجا دانلود نمایید:(حجم 542 مگ) http://prezi.com/desktop

 تفاوت‌های نسخه ی دسکتاپ پرزی  با نسخه آنلاین رایگان:

 •  از طریق نسخه‌ی دسکت تاپ می‌توانید علاوه بر خروجی exe خروجی pdf  بگیرید. شاید بخواهید نمایی چاپی از اجرای داشته باشید خوب است. یا بخواهید نسخه‌ی pdf  را برای دیگران ارسال کنید.
 •  بارگذاری فایلهای حجیم در نسخه‌ی بخصوص فیلم بسیار سریع است ( مثل کپی و بازنشانی فایل در سیستم می‌ماند).در نسخه‌ی آنلاین رایگان تا سقف 50 مگ هر فایل اجازه‌ی آپلود دارد اما در  آفلاین سریع و بدون محدودیت است.
 • در صورت آنلاین بودن؛ هنگام استفاده از نسخه‌ی ویندوز،  می توانید؛ به ارائه‌های ایجاد شده‌ی قبلی دسترسی داشته باشید و آنها را ویرایش نمایید و بعد ذخیره سازی کنید.
 • در صورت ساخت ارائه به صورت آفلاین، لوگویPrezi  گوشه ی سمت چپ همواره خودنمایی خواهد کرد؛ نگران نباشید؛ آزار دهنده نیست!

 

ترفندها ی نرم افزار پرزی

 • اگر می‌خواهید، با برنامه‌ی آنلاین مبتنی بر وب کار کنید و  فایل‌های حجیمی در پریزیس بگذارید؛ مثلاً یک فیلم 500 مگ! خوب می‌دانید که این کار در حالت آنلاین شدنی نیست.

راه حل: یک فایل همنوع و هم نام خیلی کوچک را آپلود کنید. (حدود یک مگ) بعد از ذخیره سازی و گرفتن خروجی ( چون سقف آپلود آنلاین حداکثر 50 مگ  است) و ذخیره کردن آن بر روی سیستم خود به پوشه‌ی پیوست محتوا بروید و از آن جا فایل ویدئو را جایگزین کنید. دقت کنید؛ فایل دقیقا با فایل آپلود شده، هم نام باشد. (نام فایل آپلود شده را بر روی آن بگذارید.)

و خبر بد در مورد پرزی!

بزرگ ترین مشکل پرزی برای کاربران فارسی زبان این است که متاسفانه این ارائه دهنده، زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند و تماس با بخش پشتیبانی Prezi تا کنون بی نتیجه مانده است.

ترفندهای فارسی نویسی در پرزی prezi

یک: از نوشتار عکس بگیرید و آن را در ارائه‌ وارد نمایید. دو: نوشتار را که معمولا در Word می‌نویسید به صورت pdf ذخیر نمایید و  آنها را در پریزیس  بگذارید. سه: که بهترین  آنهاست: می‌توانید متنون  را به زبان فارسی در یکی از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ بنویسید و آن را به صورت png ذخیره نمایید؛ بعد به عنوان عکس در پروژه ی خود بگذارید. بهترین حسن این کار این است که دقیقاً مثل متن دیده می شود. چون هیچگونه قاب و کناره‌ای کنار  نوشته‌های شما قرار ندارد و مثل این است که در خود پرزی به زبان فارسی تایپ کرده‌اید! البته ما آموزش کامل ایجاد ارائه با پرزی به زبان فارسی را، با همین ترفندها و راهکارهای متنوع تقدیم شما می کنیم   خوب منتظر چی هستید؟ شروع کنید: لینک زیر شما را  راهنمایی می کند

آموزش ساخت پرزی به صورت کامل