روش تدریس خلاق

2 تکنیک برای روش تدریس خلاق

دانلود آوای تدریس شماره ی شش بالینک مستقیم       حجم:   3.5 مگابایت        مدت: 5 دقیقه

 

متن این فایل صوتی: آوای تدریس شماره ی6

روش تدریس خلاق

آیا میخواهید شاگردان شما راضی تر از قبل باشند؟ پس روشهای تدریس خودتان را خلاقانه تر کنید
در این صورت نیازی نیست نگران عدم موفقیت خود نباشند.
در این آوای تدریس مندو روش تدریس خلاقانه رو خدمت شما معرفی می کنم

روش اول:نوشتن روی شیشه ها و پنجره ها
از شاگردان خود بخواهید تا بر روی پنجره ها و شیشه های کلاس بنویسند.
مثلا برای تمرین درس ریاضی هر گروه از شاگردان یک پنجره انتخاب میکند. آنها فرمولهایشان را بر روی پنجره تمرین میکنند. پس از پایان کلاس پنجره ها را تمیز مینمایند. شاگردان شما عاشق این کار هستند. این کار را معلمان مجموعه ی lern.org برا ی آموزش ریاضی به بزرگسا لان انجام دادند و گزارش ان را در سایت lern.org گذاشته اند.

معلمی که این کار را انجام داده چندین مزیت برای این روش ذکر نموده است :

شش هفته (12 جلسه) بود که کلاس برگزار میشد. او مشاهده کرد که وقتی دانش آموزان گروههای دو نفره تشکیل میدهند اولین باری است که با یکدیگر ملاقات میکنند. وقتی که آنها در کلاس هستند الزاماً با هم ارتباط برقرار نمیکنند و لذا بدین گونه فرصت ملاقات با همکلاسان خود را پیدا میکنند. به علاوه آن معلم می گوید وقتی دانش آموزان تنها میشوند ممکن است گوشی های خود را بیرون آورده و با آن به کسی پیام بدهند و کار دیگری انجام دهند اما وقتی کنار پنجره ایستاده اند به درس توجه میکنند و به مسائل آن فکر میکنند. در این صورت حواسشان پرت نمی شود.
روش دوم: آزمون ها حاوی پاسخهای احمقانه
هر چقدر بیشتر از شاگردان خودتان آزمون بگیرید بیشتر یاد خواهند گرفت و آنها نیز این کار را دوست دارند. بخصوص وقتی پاسخهای سوال های بسیار ساده و یا پاسخ های احمقانه در آن بگنجانید.
شما می توانید در پایان هر درس یک آزمون از مخاطبان خودتون بگیرید تا اطلاعات جدیدی که ارائه شده بهتر در ذهنشان جابیفتد و موضوعی که مورد توجه قرار نگرفته مورد تأکید مجدد قرار گیرد.
برای جذاب شدن امتحان شما می تونید در سوال چهارگزینه ای یک گزینه ی کاملا اشتباه و احمقانه قرار بدید تا قدری جذابتر شده و دانشآموزان آن را خیلی هم جدی نگیرند. سپس به اتفاق شاگردان پاسخ ها را بررسی کنید تا جوابهای درست در ذهن تقویت شود. این کار همچنین باعث میشود تا خلاصه ای از نکات مهم که در جلسه مطرح شده نیز فراهم گردد.

 

موفق باشید

7 مرحله ی تدریس خلاق را نیز مطالعه کنید