روش تدریس چینی در انگلستان بحث برانگیز شده است

چندی پیش روش تدریس ۵معلم چینی که در یک دبیرستان انگلیسی درس می دادند، مورد بحث قرار گرفت. چرا روش تدریس چینی در بریتانیا مورد استقبال قرار نمی گیرد ؟

روز پنجم اوت بی بی سی فیلم مستندی پخش کرد که در آن داستان تدریس پنج معلم دبیرستانی چینی در بریتانیا روایت شد ، آنان ظرف یک ماه به روش چینی به دانشآموزان یک دبیرستان انگلیسی درس دادند . اما دانش آموزان انگلیسی نتوانستند فشار تدریس معلمان چینی را بپذیرند ، حتی برخی دانش آموزان در کلاس بر اثر انتقاد معلم چینی گریه کردند . از سوی دیگر ، معلمان چینی نیز از دانش آموزان انگلیسی ناراضی بوده و معتقدند که آنان تنبل ، بی انضباط و غیر خلاق هستند .

 

فیلم زیر قسمتی از گزارش بی بی سی در مورد روش تدریس چینی است

طبق گزارش رسیده ، نیراستوگ مدیر دبیرستانی که در آن این فیلمبرداری انجام شده ، با روش تدریس چینی مخالفت کرد و گفت ، دانش آموزان به گفته معلمان چینی آنقدر تنبل نیستند ، در عین حال وی روش تدریس چینی را بی حس و یکنواخت خواند. گرچه مدیر دبیرستان از دانش آموزان خود دفاع کرد ، اما بسیاری کاربران اینترنتی انگلیسی از گفته معلمان چینی تقدیر کردند. یک کاربر به نام نوکا در شبکه اجتماعی نوشت ، معلمان انگلیسی ظاهرا معلم نبوده و دانش آموزان ظاهرا دانش آموز نیستند ، دولت بریتانیا باید مسئولیت این قضیه را برعهده گیرد .

روش تدریس چینی
معلمان چینی در انگلستان

به عقیده یک معلم چینی، علت تنبلی و بی انضباطی دانش آموزان انگلیسی این است که نظام رفاه بالای بریتانیا آدم های تنبل به وجود آورده است . این معلم چینی به نام “وی” گفت ، دانشجویان انگلیسی در آینده حتی اگر کار نکنند بازهم در آمد دارند ، آنان اصلا نگران زندگی نیستند . اما در چین هر دانش آموز می داند تنها به سختی درس بخواند و با زحمت کار کند ، در آینده امکان درآمد خوبی خواهد داشت . اگر دولت بریتانیا رفاه را کاهش دهد ، آنان به زودی می فهمند که وضعیت تغییر می کند .

24858bf02852411bacdb1240f0e94dcc

هر دو طرف دلیل خود را دارند ، اما در حقیقت پشت این مناقشه تفاوت عظیمی بین روش های تدریس دو کشور وجود دارد .

یانگ دونگ پینگ رییس پژوهشگاه توسعه آموزش قرن بیست و یکم معتقد است ، تفاوت روش تدریس با فرهنگ متفاوت دو کشور مرتبط است . روش تدریس چین برای اکثر دانش آموزان سخت است ، اما در بسیاری از کشورها تحصیل امری راحت ، طبیعی و جذاب برای دانش آموزان محسوب می شود . ماهیت آموزش نوعی فرهنگ است ، کشورهای مختلف فرهنگ و سنتی های متفاوتی دارند ، خاصه شناخت کشورها درباره آموزش و روش تدریس نیز متفاوت است . از این زاویه ، انتقال روش موفق تدریس یک کشور به کشور دیگری سخت است .

در سال های اخیر ، روش تدریس چین که به انتقال دانستنی ها اهمیت داده و با این روش استعدادهای متعددی پرورش یافته اند ، توجه محافل آموزش و پرورش غرب را به دنبال داشته است . برای نمونه ، وزیر آموزش و پرورش بریتانیا مدارس این کشور را به برگشت به روش تدریس سنتی همانند روش چینی تشویق کرد . وی به یک نتیجه تحقیقاتی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت ، دانش آموزان شانگهای چین در توان ریاضیات ، ادبیات و علوم در مقام اول جهان قرار دارند . در زمینه ریاضیات ، توان ریاضی دانش آموزان چینی ۱۵ساله برابر دانش آموزان ۱۸ساله انگلیس هستند . وزیر آموزش بریتنیا اظهار داشت ، کلید موفقیت دانش آموزان چین این است که آنان در سئوال و جواب کلاس بطور فعال حضور داشته ، همه آنان آموزش یکسان دریافت کرده اند ، معلمان نسبت به همه دانش آموزان استاندارد بالا و مساوی در پیش می گیرند.

اما یانگ دونگ پینگ کارشناس آموزش چین بر آنست که طرز آموزش چین برای اکثر دانش آموزان معمولی موثر است ، اما با این شیوه پرورش استعدادهای بسیار عالی و کارهای خلاقانه سخت است .

” یانگ جن نینگ برنده جایزه نوبل آمریکایی چینی تبار گفت ، تمرینات سخت روش چین برای پرورش اکثر دانش آموزان معمولی موثر است ، اما این شیوه برای پرورش بهترین استعدادها مفید نیست. این حقیقت آموزش چین است ، دانش آموزان ما در مسابقات جهان در مقایسه با آمریکائیان دست آوردهای بهتری کسب کرده اند، اما کادرهای نوآورو برجسته کم هستند . این پدیده در آمریکا برعکس است ، سطح متوسط این کشور از میانگین جهان پائین تر است و در مقایسه با چین فاصله زیادی دارد ، اما این کشور دارای بیشترین استعدادهای عالی است .

816ca505f2b9493bada9aba25fcd6610

برخی دانش آموزان ضمن موافقت با نظر کارشناس بیان کردند، علاوه بر تدریس دانستنی ها ، پرورش علاقه دانش آموزان و کمک به آنان در جستجوی راه فکری نیز مهم است .

در حقیقت ، چین اصلاحات تدریس با موضوع انسان محوری ، احترام به توسعه استعداد های درخشان ، توجه بیشتر به انگیزه و علاقه دانش آموزان را شروع کرده است .آقای لی معلم یک دبیرستان پکن گفت ، روش تدریس دبیرستان وی دگرگون شده است . حالا این مدرسه به پرورش توان دانش آموزان توجه بیشتری دارد ، تدریس دانستنی ها در کلاس کمتر شده است ، در جریان تدریس به آمیختگی کاربرد و علوم اهمیت می دهد .

اما برخی کارشناسان آموزش یاد آور شدند ، با وجود نظام آموزش برای شرکت در امتحان ، اصلاحات آموزش در چین کماکان با محدودیت های زیادی مواجه است ، برای حل نهایی این مسئله باید هر چه زودتر نظام کنکور سراسری اصلاح شود .

منبع:رادیو بین المللی چین

 

روش تدریس در ایران بیشتر شبیه به روش تدریس چینی است یا انگلیسی یا …؟

۱-مثل چین است؟

روش تدریس چین کاری می کند که دانش آموزان، کارگران و کارمندان خوبی می شوند. آدم های سخت کوش باخلاقیت کم

۲-مثل انگلیس است؟

روش تدریس انگلیسی دانش آموزان صاحب ایده و کار آفرین  بار می آورد. آدم های ظاهرا زود رنج و تنبل ولی خوش فکر با طرح های نو.

۳- مثل ایران است؟

به نظر من (محمد حافظی نژاد) در ایران هم مدارس چینی داریم و هم مدارسی شبیه به انگلیس حتی مدارسی داریم سختگیرانه تر از مدارس چین و یا آزادانه تر از مدارس انگلیس.

اما به نظر بنده سبک مدارس چینی در ایران غالب است شاید به خاطر تشابه فرهنگی باشد

نظر شما چیست؟ لطفا در قسمت دیدگاه ها اعلام نمایید.

 

 

16 thoughts on “روش تدریس چینی در انگلستان بحث برانگیز شده است

 1. Mohammad Reza says:

  با سلام

  به نظر بنده توی ایران مدارس کمی هستن که سبک تدریس انگلیسی داشته باشن.. همونطور که شما فرمودین اکثرا سبک چینی دارن.. معلم میاد سر کلاس درس میده و بیشتر متکلم وحده است.. دانش آموزان آزادی کمتری دارند.

  با تشکر از مطالب عالیتون

 2. محمد says:

  سلام من رشته انسانی ام توی دبیرستان تیزهوشان یکی از شهرستان های ایران دارن استعداد ما رو لگد کوب می کنند از قضا با این که لگد کوب شدیم بهترین نتایج رو هم تو آزمونهای سنجش می آریم شاید نمی دونم کلاس دوازده نفره مون تو کل کشور اول شد حالا وضع بقیه جاها رو ببین شاید هم به خاطر اینه که ما علم یاد نگرفتیم یه سری محفوظات بی ارزش تو مغزمون کردیم

  • Mohammad Reza says:

   یک ایراد اساسی که متاسفانه کل آموزش و پرورش داره اینه که اصلا دنبال این نیست که سبک زندگی درست به بچه ها یاد بده… طبق صحبت های آقای حافظی نژاد درباره مدرسه انگلیسی بچه باید توی مدرسه کارآفرین بار بیاد

   آیا ما اصلا درسی با این مضمون و محتوا توی دبیرستان یا راهنمایی داریم؟

   اینکه مهارت زندگی کردن به بچه یاد بده…

   بعد میاد وارد دانشگاه میشه فقط فرمول بلده و مطالب حفظی.. زندگی کردن یاد نگرفته که از اینها استفاده واقعی بکنه..

   متاسفانه این مشکل ریشه ای است..

 3. دلیری says:

  سلام وخسته نباشید خدمت آقای مرتضایی وتشکر از زحماتتان
  از شما همکاری می خواستم بنده دبیر پایه ششم هستم امسال طرح درس باید بنویسیم الگویی که به ما دادند ۵e است که من فصل ششم ورزش و نیرو ۱ را انتخاب کردم لطف کنید من را راهنمایی کنید وقت زیادی ندارم بازم ممنون

 4. سحریزدان نیا says:

  باسلام ودرود و تشکراز مطالب خیلی خوب سایتتون،به نظر من مدارس ایران سبک مدارس چینی ولی دانشگاه هایی باسبک آمریکایی داریم ،خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون که در اختیار ما میگذارید.

  • جابر مرتضایی says:

   سلام سرکار خانم یزدان نیا
   از اینکه نظر خود را مطرح کردید از شما سپاسگزاریم و خوشحالیم مطالب مورد رضایت شما همراه گرامی قرار گرفته است
   موفق باشید

 5. مسعودیان says:

  جناب آقای حافظی عزیز سلام
  واقعا از این همه ظرافت فکری و اهمیت دادن به کار و تقوای کاری و کار تخصّصی لذّت بردم…
  شما نمونه یک کارآفرین خوش قریحه هستید که به بیماری که جامعه ما را فرا گرفته دچار نشدید و آن بیماری تب دکان باز کردن و پول دراوردن الکی است…
  با نهایت احترام عارضم بنده طرحواره ای در ذهن دارم که به پیشرفت مردم ایران کمک میکند و قصد داشتم برای تکمیل طرح با یک فرد مطمئن و موجه مشورت کنم لطفا درصورت امکان یک ارتباط موثر با هم داشته باشیم

  • جابر مرتضایی says:

   سلام جناب مسعودیان گرامی
   از اینهمه ابراز بزرگواری شما ممنونیم
   ما از هر ایده ی شما استقبال خواهیم کرد لطفا طرح خود را به ایمیل info@raveshtadris.com ارسال نمایید
   به امیددیدار

 6. وحدانی says:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتان.اگر می شود منابع مطالب ذکر شود تا بتوانیم در پایان نامه ام از ان استفاده کنم.چون دانشجوی سال اخر فوق اموزش ریاضی هستم.باتشکر.

  • جابر مرتضایی says:

   سلام دوست گرامی
   مطالب سایت اگر از جای دیگری باشد حتما منبع آورده می شود تا مخاطبان عزیز سایت بتوانند به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشند
   اگر منظورتان مطلب فوق می باشد در پایین مقاله نوشته شده: منبع:رادیو بین المللی چین
   موفق باشید

 7. نجمه says:

  جناب حافظی نژاد عزیز!‌من مدرس معماری هستم و چند ماهیست با سایت شما همراهم. برخی از مطالبتان خیلی به کارم آمده است. گزارش یکی از برنامه های کلاس را در وبلاگم نوشته ام که از شما دعوت می کنم مطالعه بفرمایید. عنوان مطلب معلمانه هست:
  gahyman.blog.ir

 8. نجمه says:

  والا چه عرض کنم..متاسفانه به نظر میرسد که نه خلاقیت و نه کاری هیچ یک محصول آموزش ما نیست متاسفانه. ولی به گمانم رو به بهبود است اوضاع

 9. کیمیا says:

  ممنون از این مطلب بسیار عالی
  بنده هم بانظر شما موافقم مدارس ایران بیشتر سبک دیکتاتوری دارند و شبیه به چین هستند تا مدارس اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *