عوامل تقلب در امتحان

عوامل تقلب در امتحان

مدت زمان:   ۱۱  دقیقه

حجم فایل صوتی :   ۴ مگابایت

برای دانلود این فایل صوتی با لینک مستقیم روی عکس زیر کلیک کنید

دانلود فایل صوتی

 

“هرکی سرش برگرده ، برگش رو پاره می‌کنم و نمره‌ی اون رو صفرمی دم”

این فریاد یک مراقب امتحان است که نمی‌خواهد کسی تقلب کند.

از من می‌پرسند چگونه مانع تقلب دانش آموزان و دانشجویان در زمان امتحان شویم؟

اما قبل از اینکه به پاسخ این پرسش بپردازیم باید ببینیم اصلاً چرا تقلب به وجود می‌آید و بعد بدانیم دانش آموزان چگونه تقلب می‌کنند و بعد برویم به سراغ ممانعت از تقلب در امتحان. هرچند اگر ما عوامل تقلب و روش‌های آن را بشناسیم به‌صورت خودکار راهی برای مقابله با آن پیدا خواهیم کرد.

این مقاله را به سه قسمت تقسیم کرده‌ام که در اینجا عوامل تقلب در امتحان بررسی می‌شود و مقالات بعدی در سایت روش تدریس قرار خواهد گرفت.

 1. عوامل تقلب
 2. ۳۰ روش تقلب در امتحان 
 3. چگونه مانع تقلب در سر جلسه‌ی امتحان شویم

 

عوامل تقلب در امتحان

۱-نمره گرایی بیش‌ازحد

وقتی همه‌چیز به نمره ختم می‌شود ، وقتی نشانه‌ی هوش ، اخلاق، جایگاه اجتماعی در مدرسه، مهارت‌های فردی و … فقط نمره است، پس نمره خیلی باارزش می‌شود. نمره می‌شود یک گنج که برای به دستان آوردن آن باید مثل دزدان دریایی دست به هر کاری زد. حتی تقلب و ضایع کردن حق دیگران. یادگیری مهم است نه نمره . نمره فقط به فقط یک ملاک سنجش یادگیری است که هیچ‌وقت به‌صورت صد در صد یادگیری را نشان نمی‌دهد.پس دانش آموزان و دانشجویان باید بدانند که نمره چیز مهمی است ولی همه‌چیز نیست.

۲-نداشتن انگیزه برای یادگیری

در بیشتر مقالات سایت روش تدریس به این نکته اشاره‌کرده‌ام که یاددادن به آدم‌های بی‌انگیزه مثل دمیدن بر زغال‌های خاموش است . روش‌های ایجاد انگیزه را در “مقاله‌ی کبریت‌هایی برای شعله‌ور کردن انگیزه در مخاطبان ” گفته‌ام. وقتی انگیزه یادگیری نباشد پس یادگیری نیست ، بدون یادگیری که نمی‌شود در امتحان نمره‌ی خوب به دست آورد پس تنها گزینه‌ی پیش رو کسب نمره با تقلب در امتحان است.

۳-امتحان‌های خیلی سخت

برخی از اساتید و معلمان به دلایلی عجیب امتحان‌های خیلی سخت می‌گیرند . حتی چیزهایی در آزمون از دانش آموزان می‌خواهند که اصلاً نگفته‌اند و یا هیچ تأکیدی بر آن نکرده‌اند. توضیح این افراد این است که “ما نگفتیم، ولی خودتان باید می‌خواندید.” این اشتباه است . ما باید چیزی را مورد آزمون قرار دهیم که قرار بوده دانش آموزان یاد بگیرند. به نظر من چنین معلمانی یا دارند کم‌کاری می‌کنند یا می‌خواهند خودشان را خیلی مهم ، دانا و حرفه‌ای جلوه دهند. البته بعضی مواقع در کلاس‌هایی که همه سطح بسیار بالایی دارند می‌توان این کار را انجام داد . یعنی در یک امتحان بیست نمره‌ای ، یک نمره یا نیم نمره از جایی سؤال آورد که فقط دانش آموزان خیلی زرنگ به آن دقت می‌کنند. اما اگر قرار باشد حجم زیادی از سوا لات از نوع سوا لات حاشیه‌ای باشند روایی آزمون ما از بین خواهد رفت. (روایی یعنی : آزمون آن چیزی را اندازه‌گیری کند که ما می‌خواهیم نه چیز دیگری را)

۴-عادت کردن به تقلب

برخی از دانش آموزان به تقلب عادت کرده‌اند . حتی شما اگر بهترین تدریس را هم داشته باشید و دانش آموز هم همه‌چیز را یاد داشته باشد، اما بازهم دوست دارد تقلب کند. یعنی از تقلب کردن لذت می‌برد. این حالت را در دانش آموزان زرنگ و درس‌خوان هم می‌توان مشاهده کرد. به گفته‌ی امام علی (ع) : انسان به هر چیزی که از آن منع شود حریص‌تر می‌شود. شاید یکی از دلایل لذت بردن از تقلب ، همین ممنوع بودن آن باشد. یادم می‌آید در دوره‌ی دبیرستان یکی از بهترین دوستانم به نام جواد که شاگرداول هم بود به‌شدت به تقلب علاقه داشت. یک‌بار قبل از امتحان فیزیک از او خواستم که سؤالی را برای من توضیح دهد و خیلی خوب این کار را انجام داد. اتفاقاً امتحان فیزیک  خیلی ساده بود و سؤال آخر،همان سؤالی بود که من پرسیده بودم. ولی سر جلسه‌ی امتحان دیدم جواد با صدای آهسته صدا می‌زند ” محمد ، محمد سؤال آخر چی میشه؟”  راستش با تعجب جواب را به او گفتم. بعد از امتحان از او پرسیدم: ” جواد واقعاً سؤال آخر رو بلد نبودی؟”  گفت راستش حوصله‌ی فکر کردن نداشتم و چون تو این امتحان تقلب نکرده بودم کلاً حالم گرفته بود. آن امتحان را هردوی ما بیست گرفتیم (جواد اکنون یک‌چشم پزشک بسیار موفق شده است.)

۵-عادی شدن تقلب

متأسفانه تقلب کردن بدجوری در فرهنگ دانش آموزان و دانشجویان ما ریشه دوانیده است. بهتر بگویم تقلب یک فرهنگ شده است. حتی در برخی از گروه‌های دانش‌آموزی کسی که تقلب نکند و تقلب نرساند بی‌فرهنگ است.و فرد متقلب به خودش افتخار می‌کند. به نظر من چون در مدارس ما هیجان‌های مفید خیلی کم‌رنگ است ،دانش آموزان برای خلق هیجان و لذت بردن دست به چنین کارهایی می‌زنند . پس اگر هیجان‌ها ، لذت‌ها، و شادی‌های درست در مدرسه وجود داشته باشد . مقداری از میزان تقلب‌ها کاسته می‌شود

۶-درس‌های به‌دردنخور

اگر افراد حس کنند که آنچه می‌آموزند به درد زندگی واقعی آن‌ها نمی‌خورد خیلی راحت از یادگیری آن صرف‌نظر می‌کنند و ترجیح می‌دهند نمره‌ی آن درس را از طریق تقلب کسب کنند.

۷-تنفر از استاد یا معلم

وای به‌روزی که دانش آموزان از معلم خود متنفر باشند. دلیل این تنفر هرچه باشد باعث می‌شود تا یادگیری آن درس با مشکل مواجه شود. و یاد نگرفتن عاملی برای تقلب است. جالب اینجاست که حتی اگر یادگیری هم اتفاق بیافتد بازهم عده‌ای برای لجبازی با معلم خود تقلب می‌کنند. در مقاله ی معلمان جذاب گفته شده که چگونه می توان محبوب دانش آموزان شد.

۸-دانش آموزان درس نخوان

در هر محیطی مخاطبینی پیدا می‌شوند که به هیچ صراطی مستقیم نیستند و کار کردن و آموزش دادن به آن‌ها واقعاً سخت است. یعنی به‌اندازه‌ی یک کلاس چهل‌نفره انرژی می‌برند. راستش برای این افراد که هیچ علاقه‌ای به درس خواندن ندارند پیشنهادی خاص دارم . پیشنهادی که گفتنش خیلی جرات می‌خواهد.پیشنهاد من این است که این افراد عمر خود را با درس خواندن تلف نکنند. این‌ها شاید مهارت‌های دیگری داشته باشند که بتوانند خیلی زودتر از همکلاسی‌هایشان به موفقیت برسند. جالب است بدایند برخی از نوابغ جزو همین گروه از دانش آموزان بوده‌اند.(خواهش می‌کنم فعلاً این پیشنهاد را از من نشنیده بگیرید چون اگر نتوانید خانواده و سایر همکاران را متقاعد کنید احتمالاً به شما تهمت‌های وحشت ناکی خواهند زد.)

۹-جو رقابتی شدید

این هم مثل مورد اول است . یعنی نباید آن‌قدر رقابت شدید باشد که به خاطر پشت سر گذاشتن دیگران دانش‌آموز مجبور شود تقلب کند. ترس از عواقب نمره‌ی بد خیلی درآور است ، ترس از تحقیر شدن توسط همکلاسی‌ها و ترس‌هایی نظیر این باعث می‌شود تا احتمال تقلب افزایش پیدا کند. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی” تدریس بدون پاداش و تنبیه ” را مطالعه کنید

۱۰- حفظی بودن مطالب

دانش آموزان به‌خصوص آن‌هایی که خلاق و باهوش هستند از حفظ کردن فرار می‌کنند. به قول رابرت کیو ساکی :

این‌ها همان‌هایی هستند که در آینده کارآفرین می‌شوند نه کارمند.

برخی انقدر از حفظ کردن بدشان می‌آید که خیلی راحت ترجیح می‌دهند  نمره‌ی مطالب حفظی را از راه تقلب کسب کنند. البته برخی هم تنبل هستند و چه حفظی و غیر حفظی ترجیح می‌دهند تقلب کنند!پس باید مطالب حفظی را با ترفندهایی مثل تصویرسازی و …. ساده کنیم تا یادگیری آن ساده‌تر شود

نتیجه

ایمان‌دارم که می‌شود کاری کرد که هیچ‌کس نیازی به تقلب در امتحان نداشته باشد

ایمان‌دارم که اگر هرکس هرچه را دوست دارد یاد بگیرد آن‌وقت تقلب در امتحان معنایی نخواهد داشت.

در قسمت‌های  بعدی  این مقاله به “روش‌های نوین تقلب”و “چگونگی  ممانعت از تقلب در سر جلسه‌ی امتحان ”  می‌پردازیم.

من تاکنون ۳۰ روش تقلب در جلسات امتحان را لیست کرده ام برای اینکه مقاله ی بعدی محتوای بهتری داشته باشد از شما کمک می خواهم. لطفا روش های عجیبی که دانش آموزانتان برای تقلب استفاده می کنند را در قسمت نظرات همین مقاله و یا از طریق ایمیل info@raveshtadris.com به ما اطلاع دهید.

پیگیر اخبار سایت روش تدریس از طریق ایمیل باشید اگر هنوز عضو سایت روش تدریس نیستید ازاینجا ایمیل خود را وارد کنید.

 

 

27 thoughts on “عوامل تقلب در امتحان

 1. مهدی says:

  تو یچیزیو بخون
  بلد باش
  ولی کسی اهمیت نمیده یا کار نمیده
  ولی معدل بالا و مدرک داشته باشی همه تورو قبول دارن
  اگه راست میگید اینو بگید 😈😈😈😈

  تازه اموزش پرورش ما فقط بلده چیزای مسخره بده
  قبول انگلیسی مهمه ولی خدایی عربی چجور درسیه
  نه واقعا کجای زندگی به کا. میاد
  این آموزش پرورشیا واقعا مسخرن 😈😈😈😈😈😈

 2. Pingback: 15 روش مقابله با تقلب در امتحان | روش تدریس

 3. Pingback: روش تقلب در امتحان

 4. erfan.sh says:

  با عرض سلام و ادب.
  من یه دانش آموز در پایه هشتمم تقلب زدن برام آسون شده الان دوساله همیشه سر امتحان ها تقلب میبرم حتی سر تست های معمولی خلاصه… من یه روز سر امتحان ریاضی که هیچی نخونده بودم همین امسال تصمیم گرفتم تقلب ببرم برای امتحان نوبت اول خلاصه هرچی که ریاضی کار کرده بودم تو باطله نوشته بودم بردم سر امتحان که به عنوان باطله استفاده کنم از اون ور تقلب کنم دعا میکردم که اون مراقب گیجه بیاد که نیومد خلاصه من به صورت خیلی ریلکس صفحه های دفتر سر امتحان ورق میزدم مراقبه هم اصلا حواسش نبود تو یه کلاس ده متری شیش بار از کنار من اومد و رفت نفهمید…
  خلاصه با نا امیدی ورق زدم به نتیجه ای نرسیدم و بعد مراقب دید گفت این چیه گفتم هیچی باطله که صفحه های املای پارسالم بود ورداشت نگاه کرد گفت چقدر تو ..ی منم با فیلم بازی کردن قانعش کردم که بزاره ادامه امتحان بنویسم بعد این که وقت تموم شد گفت تو بمون بریم دفتر منم خیلی ریلکس بدون ترس گفتم باشه دلم خوش بود میریم پیش معلم ریاضی چون اون میتونستم قانع کنم مستقیم منو برد دفتر پیش معاون مدرسه که از مدیر مدرسه بیشتر ازش حساب میبرن توضیح داد به معاون،معاون گفت این چیه؟گفتم هیچی آقا اصلا ما هیچی بخدا از رو اون ننوشتیم واقعا هم ننوشته بودم گفت مگه سر صف نگفتم برگه سفیدم ببری سر جلسه امتحان بگیرم تقلبه گفتم آقا شما بدین به معلم ریاضی ببینه چیز مثل سوال امتحان هست گفت تازه من با دوربین مدرسه برسی کردم دیدم تو حیاط به دوستات برگه تقلب نشون دادی گفتی همه از رو این نوشتم،گفت دنبالت بودم ولی یادم رفتش بگم سر صف بیای بیرون دیدم همرو مو به مو درست گفت منم گفتم اره تقلب زدم معاونه هم گفت تو سیدی باید الگو باشی منم پیش خودم گفتم الگو!هه.معاون ما هم یه معاون با تجربه که هرچی میگفتی بازم قبول نمیکرد گفتم اگر بگم نه تقلب نزدم اینا میزنه تو دوربین میاره اون وقت کار گره میخوره گفت از هرکی انتظار داشتم از تو نداشتم منم واقعا درسم خوبه بجز ریاضی. و گرنه درسای دیگم بیستم همیشه بدون انگیزه درس میخونم تنها انگیزم اینه که جلوی بقیه ضایع نشم و این که بچه ها به عنوان یه درس نخون بهم نگاه کنن منو میترسونه خلاصه معاون گفت صفر شدی تجدید فقط این تقلب که ازت گرفتم حساب میکنم با بقیش کار ندارم هر جوز بود پرونده ریاضی بستم با معلمه در حد دو جمله مفید حرف زدم که تجدیدم نکنه تجدید نکرد نمره برگم داد گفت برگت هفت شدی فقط میگفتم چطوری هفت شدم!خدا برام نوشته؟!خلاصه من باز تقلب زدم تقلب بردم تا همین امروز که باز ریاضی نخوندم تست فقط با یه برگه سفید مغز خالی روبرو بودم هر جوری بود گروهی تست نوشتیم فقط دو تا سوال موندیم از معلم با امیدواری پرسیدم ریاضی چند شدم نگاهم کرد جوری که بخواد یه چک بزنه یه فحشی بده خیلی جدی اعصابش خورد بود گفت صفر فقط دعا میکنم از سر اعصاب خوردی گفته باشه ولی تو چشاش یه حس ارفاقی بود و این که بگه چرا تو آدم نمیشی با این که یه بار ازت تقلب گرفتن.من واقعا همه درسام بجز ریاضی خوبه واقعا انگیزه ای به درس خوندن با وضع فعلی جامعه این همه تحصیل کرده بیکار ندارم روز به روزم داره بدتر میشه که بهتر نمیشه…
  مامانم میگه درست بخون در کنا هر کاری ولی من واقعا نمیتونم بی انگیزه بخونم خود معلما ما هم میگن آقا برو دنبال یه حرفه ای منم همین میگم من فوق العاده به برنامه نویسی و تعمیرات گوشی علاقه دارم و بابتش اصلا تنبلی نمیکنم معلم ما میگه ما یه نفر داشتیم درس خیلی خوند نفر اول کلاس بود الان زیر دست نفر آخر کلاسه که ول کرد رفت یه حرفه ای یاد گرفت من یه نفر میشناسم رفت دریش خوند الان تو داروخانه حداقل حقوقی که به کارکناش میده ماهی پونزده میلیون یه مکانیکیم میشناسم شاگرد خودم بود رفت دنبال علاقش الان در آمدش خیلی هم زیاده خلاصه منم فقط بخاطر اطرافیانم درس میخونم که نگن بیسواد بی مدرک منم میگم پولدار باشی احترامت کمتر از اون مهندسه نیست و من بی انگیزه درس میخونم و پدر و مادرم میگن کم گوشی بازی کن کم خودت با اینا مشغول کن و من میگم شما خوشتون میاد من دکتر و مهندس بشم من میگم خوشم نمیاد شمایی که داری میبینی این گوشی دسته من استعداد منو تو این کشف کن جو کلاس ما آنچنان رقابتی نیست و من فقط بخاطر اطرافیام درس میخونم چون سخته شنیدنش که بهم بگن فلانی ببین ترک تحصیل کرده چوا الان دهه چهل پنجاه نیستم از خودم تعریف نباشه رو صدامم امیدوارم
  تهش این بگم تقلب کردن سخت نیست سخت اینه که بی انگیزه از آینده درسی درس بخونی

 5. مهدیه says:

  سلام . خسته نباشد ، میخواستم درباره ی تاثیر کتابهای کمک درسی در آموزش مقاله بنویسم خیلی واجبه ولی نمی دونم از کجا شرو کنم و از این حرفا .. میتونید کمکم کنید تا حالا مقاله ننوشتم . لطفا . آیا خودتون در این زمینه مقاله دارید ؟؟؟؟

 6. eco says:

  این ترم به عنوان مراقب امتحانی در دانشگاه پیام نور تقاضا دادم و تنها انگیزم هم این بود که با جو دانشجو های اون دانشگاه اشنا بشم که اگه خدا بخواد ترم بعد برم برای تدریس.
  تو این مدت یک هفته واقعن ناراحت شدم از این همه حجم تقلب و بی ارزش بودن امتحانای این سیستم
  بعضا میبینم خود کارکنان و مسئولان به مراقبها گوشزد میکنن که خیلی هم سخت نگیرید به دانشجوها
  با اینکه اختلاف سنی من از این نسل حدود ۶ یا ۷ سال هست متوجه اختلافای زیادی در مورد انگیزه و دلیل درس خوندن شدم… اکثرن خیلی راحت به زبون میارن که برای مدرک میان دانشگاه و یا بدون حتی خودن کتاب تو جلسه حاضر میشن تنها به امید تقلب
  حس میکنم دانشگاه پیام نور باعث شده درس خوندن و دانش جو بودن بی ارزش بشه
  وقتی از بالا نگاه میکنم به این روند، خیلی حس بدی نسبت به خروجی های دانشگاه پیام نور دارم و این دانش ناقصی که واقعن نه درست اموزش داده شده و نه درست یاد گرفته شده

 7. رویا says:

  من خودم تو دانشگاه گاهی تقلب میکردم.برگه های کوچیک ۴*۵ از کاغذهای چکنویس درست میکردم(چون نازک و بدون خش خش بودن) و مطالب رو مینوشتم و بعد همه رو مرتب رو هم قرار میدادم و با سوزن نخ به روی شلوارم (قسمت ران)سه گوششو کوک میزدم.مانتوم هم روش بود و کسی نمیدید. سر جلسه هر برگه ای رو ک لازم داشتم بایک کشش کوچک میومد تو دستم و …بعد هم میدادم به کسی که گیر کرده بود و مضطرب بود.

 8. وحید says:

  ایمان‌دارم که می‌شود کاری کرد که هیچ‌کس نیازی به تقلب در امتحان نداشته باشد
  ایمان‌دارم که اگر هرکس هرچه را دوست دارد یاد بگیرد آن‌وقت تقلب در امتحان معنایی نخواهد داشت.

  عالییییییییییییییییییییییییی

 9. مریم صدقی says:

  باسلام ازمقاله خوبتان استفاده کردم
  درموردی که به عادت کردن به تقلب اشاره کردید
  روش خوبی را دریکی از مجلات رشد دیدم واینکه آزمونی را برگزار کنیم وبعد از آزمون زمانی را به بچه ها بدهیم که جواب سوالاتی را که نتوانستند بدهند از روی کتاب بنویسند
  البته مسلم است که این برای امتحانات کلاسی مناسب است ودرجایی که بیشتر هدف روی یادگیری متمرکز است ونمره را نمی خواهیم درجایی لحاظ کنیم

 10. رهگذر says:

  خداییش درس خوندن خوبه ولی چه کنیم که خیلی از این کتابها الکی هست و فقط جهت پر شدن جیب دانشگاه ها ارائه میدن و میبایست جهت ارتقا, معدل نهایت تلاش خود را کرد در جهت افزایش معدل و بهترین و راحت ترین راه تقلب میباشد

  خخخخخخخخخخخخخخخخخ

 11. حسین غنی .اده کشتیبان says:

  من مدرس .بان انگلیسی هستم.یک روش تقلب را با سوال از خود بچه یاد گرفتم. ان هم تقلب تمامی درسها با استفاده از حروف تاتین.بدین گونه که تقلب هارا با حروف تاتین می نویسند و در صورت گرفتاری جواب میدن که این دفتر زباتمه.

 12. zahra says:

  سلام ممنون از سایت خوبتون و راهنماییهاتون
  من خودم اصلن تقلب رو دوست ندارم و سعی میکنم از کسی تقلب نگیرم چون هیچ وقت مطمئن نیستم که بقیه چقدر و در چه حد مطالعه داشتن و جواب صحیح میدن!
  نمره مهم نیست مهم اینه که چقدر یاد گرفتیم و روی برگه سوال پیاده کنیم و پای نتیجه اش بایستیم .ولی وقتی میبینم اطرافیانم و دوستانم با روشهای مختلف تقلب میکنن خعلی دلگیر میشم با و جود مراقبین هم تقلب ممکنه.با ساعتهای pdfیا هندزفری و.. متاسفانه بعضی هم به بهونه چادری بودن روی ارنج و کف دست تقلب مینویسن یا برگه کوچیک رو قایم میکنن زیر چادرکه سر جلسه امتحان از کسی تقلب نگیرن !!!!خلاصه خعلیا ماهرانه تقلب میکنن هیچ کس هم نمیفهمه چجوری نمراتش خوب شده.این منصفانه نیست اما چه میشه کرد.همیشه به این فک میکنم که کاش نمره مهم نبود .اینکه چقد یاد گرفتیم مهم بود.
  کلاسی داشتم که استاد دانایی بود اولین باری که خودش از کلاس امتحان گرفت گفت بچه ها این ازمون نمره نداره فقط سنجش یادگیری شماست میخوام بدونم چقدر یادگرفتید .. .
  تمام دوستان با خیال راحت امتحان رو دادن بدون هیچ پیس پیس کردن و تقلب دادن و گرفتن! استاد هم تمام مدت سرش به کار خودش پشت میز بود! همون امتحان میان ترم بود و استاد گفت اگه نمرات خوب بشه تاثیر میدم و همینم شد…

  پاینده باشید

  • محمد حافظی نژاد says:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر بسیار خوب و مفصل شما. نکات بسیار ارزنده ای فرمودید.
   ولی قرار نیست یک استاد سرکلاس تمام مدت سرش به کار خودش پشت میز باشد.
   این جزو مزیت های یک استاد محسوب نمی شود.
   موفق باشید
   به امید دیدار

 13. تقدیسی says:

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  استاد گرانقدر، مقاله شما مثل سایر مطالبتون بسیار ارزشمند است. بعد ازاولین دوره ضمن خدمت، مسئولین مربوطه اقدام به گرفتن آزمون شدند، ناباورانه اکثر دانشجویان در جلسه آزمون، خیلی راحت، طبیعی و بی پروا مبادرت به تقلب نمودند. به نظرم این افراد خود عامل اصلی تقلب، برای بچه ها می شوند.

 14. LMG says:

  نظر شخصی من این هست که باید از ابتدا تلاش شود تمام راههای تقلب بسته شود نه اینکه دانشجویان با حالت عادی سر امتحان بنشینند بعد ما بخواهیم متقلبان را دستگیر کنیم!
  به عنوان مثال از ابتدای ورود به جلسه از همراه داشتن موبایل و کیف و … جلوگیری کنیم.
  یا در امتحانات تستی، به خودمان سختی بدهیم و چند نوع سوال طراحی کنیم و گزینه ها را تغییر داده و جابجا کنیم یا … طوریکه کسانی که کنار هم می نشینند با تقلب، کاملا اشتباه پاسخ دهند!
  از طرفی فاصله بین صندلی ها را تا حد ممکن افزایش دهیم.

 15. sinayii says:

  این خیلی مهمه که درس رو دوست داشته باشی!من تا زمانیکه به دانشگاه بیام زیاد اهل تقلب نبودم!میگفتم وقت تلف کردنه درس!اما می خوندم و بدون تقلب جلو میرفتم!زمانیکه وارد دانشگاه شدم اولش خوب بود!اما بعدش بدون تقلب نمی شد!من درسامو دوست نداشتم،سر کلاس ها در رویای ایده هام بودم و موقع درس خوندن تو کتابخونه اونارو رو کاغذ میاوردم!واسه همین که دانشگاه فقط تموم کنم سر هر جلسه میرفتم!مهم نبود نمره چند بشه!فقط پاس بشه!پش تا میشد تقلب میکردم و میخندیدم!

 16. حمیدرضا حیدری says:

  سلام
  من می خواستم آموزشهای آقای سیدا رو معرفی کنم که آقای خوشگو معرفی کردن.
  من بعد از سالها تقلب رو ترک کردم یعنی با گوش دادن به صحبتهای آقای سیدا دیگه برای خودم تقلب نمیزنم ولی دو روز ÷یش یکی از دوستان نزدیکم مجبورم کرد از برگه ام عکس بگیرم و برای اون بفرستم که من در رودربایسی گیر کردم(البته دارم دروغ می گم خیلی هم خوشحال بودم که داشتم بهش می رسوندم چون با این کار ÷یش اون آدم خوبی جلوه می کردم.) و عکس رو واسش فرستادم.
  بماند….
  من از طریق سایت آقای بهرام÷ور با شما آشنا شدم و الان چند ماهی میشه به سایتتون سر میزنم ممنون بابت مطالب خوبتون.

 17. محمد says:

  سلام .
  تشکر بابت سایت خوبتون
  روش عجیبی بنظرم نمیرسه . فقط توی دانشگاه ما ، بچه ها به مراقب میگن بیخیال اذیت نکن . مراقب هم میره بیرون . همه باهم دوستانه قضیه را حل میکنن . 😀
  بعضی ها هم از این خودکارهای نامرئی میخرن استفاده میکنن ..
  بعضی ها هم صدارو ضبط میکنن . زیر مقنعه هندز فری میزارن گوش میدن صدارو . یا با موبایل تماس میگیرن …
  موفق باشید .

 18. محمدخوشگو says:

  عرض ادب واحترام خدمت استادعزیزامیدوارم که حال خوبتان عالی باشه،من دردوران تحصیلم چندباری تقلب داشتم.البته این هم بگم به دلایل کاری ومشغله های نوبت کاری ،یکبار توسط یکی ازمراقبین به اصطلاح دستگیرشدم.این موضوع به کلی باعث تغییرمن درروال درسی ام شد.ماآدم هابنی عادت هستیم،خوشبختانه امروزه کتاب های خوبی درزمینه یادگیری وآموزش وجودداره،هرعملی طی۲۱روزتکرارعادت میشه،اولین کاری که کردم تمام تلاشم روبرای آموزش ومهارت های تقویت حافظه گذاشتم.وهمینطورکه گفتم طی۲۱روزهم حافظه خودم روتقویت کردم وهم این عادت بدروکنارگذاشتم.بااجازه شماچندتاازاین محصولات آموزشی روخدمتتون عرض می کنم:آموزش تقویت حافظه وتندخوانی دکترسیدا،مجموعه ۵جلدی کتاب های مهارت های یادگیری جاویدآقای مرتضی جاوید(البته کتاب های کوچیک وجیبی هستند) وکتاب بسیارجذاب آفای احدسلماسی زاده والی غیره… ویک نکته خدمت شماعرض کنم،نوشتن وخلاصه نویسی جادوی یادگیری.وباآرزوی موفقیت وکارهای .آموزشی بیشترازشمااستادعزیزم

  • محمد حافظی نژاد says:

   سلام جناب آقای خوشگو عزیز ممنون از لطف و محبت شما
   آنچه فرمودین کاملا درست است
   و تشکر ویژه به خاطر منابع خوبی که معرفی کردید.
   یکی از دوستان خوبم به نام آقای سعید محمدی کلاس های فوق العاده ای در زمینه ی تند خوانی برگزار می کنند.
   پیشنهاد می کنم به سایت ایشان هم سری بزنید
   http://motalesharif.com/

 19. عصمت پناه says:

  سلام استاد حافظی نژاد
  من تجربه ی تدریس برای پسران را نداشته ام ولی به نظرم دختران خیلی بیشتر از پسران تقلب می کنند
  ممنون از راهنمایی های شما
  اعظم عصمت پناه

 20. زوارکی says:

  در سر جلسه ی امتحان دیدم همه به پنجره خیلی نگاه می کنند بعد متوجه شدم یک نفر از توی کوچه دارد به بچه ها تقلب می رساند .

 21. نجاتیان says:

  سلام بر جوان پر کار و موفق و دوست داشتنی آقای حافظی نژاد عزیز
  من بازنشسته ی آموزش و پرورش هستم و شصت و یک سال سن دارم
  به نظر بنده امتحان ناموس آموزش و پرورش است. آن روزی که ارزش امتحان از بین رفت ناموس آموزش و پرورش به خطر افتاد
  باید از امتحان حراست کرد
  پیروز باشید
  خدانگهدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *