مگر مدرسه و دانشگاه فقط برای دختر هاست؟

آوای تدریس شماره 8

مدرسه و دانشگاه برای دختر هاست

دانلود آوای تدریس شماره 8 بالینک مستقیم      حجم :3.6 مگابایت        مدت:5 دقیقه

 

متن آوای تدریس شماره 8

سیستم آموزشی دخترانه!

 

[su_list icon=”icon: question” icon_color=”#1e43ed”]
  • چرا میزان فرار از مدرسه و ترک تحصیل در پسران بیشتر است؟
  • چرا اساتید دانشگاه از دانشجویان دخترشان راضی‌ترند؟
  • چرا تعداد دختران دانشگاه‌های ما بیشتر از پسرهاست؟
  • چرا کلاً دختران یک مقداری درس‌خوان‌ترند؟
  • چرا معمولاً معلم‌ها می‌گویند کلاس‌های دختران بهتر است؟
[/su_list]

و بسیاری از این چراها که همه نشان می‌دهد سیستم آموزشی ما شاید یک مقداری دخترانه باشد. معمولاً تمرکز دخترها بیشتر است و در پسرها تقریباً کمتر است و از آن‌طرف انعطاف پسران بیشتر از دختران است. سیستمی که الآن موجود است نیازمند یک شخصیتی است که متمرکز باشد و غیر منعطف که این شرایط باحال و هوای دخترها بیشتر جور است.

معمولاً پسرها نمی‌توانند مدت طولانی یک کاری را انجام دهند (البته دختران هم نمی‌توانند) ولی پسرها تحملشان یک‌کمی کمتر است. پسران نیاز بیشتری به فعالیت بدنی و حرکت‌دارند، نمی‌توانند زیاد یکجا بنشینند ولی ما از آن‌ها می‌خواهیم تا یک ساعت روی یک صندلی سفت بنشینند

( در حاشیه خدمتتان عرض کنم که پزشکان می‌گویند نشستن بر روی صندلی سفت به مدت طولانی هم برای دخترها و هم برای پسرها در سنین نوجوانی باعث تحریک جنسی می‌شود و اصلاً کار درستی نیست)

پسران بیشتر دوست دارند کار خودشان را انجام دهند اما ما میگوییم: کاری که من به‌عنوان معلم یا استاد، دوست دارم را انجام بده! و کاری که من از تو می‌خواهم را باید انجام دهی!

ما به پسران می‌گوییم که ساکت باشند، آرام باشند و در حقیقت به آن‌ها می‌گوییم که:«یک دختر باشند!»

 

من چرا این صحبت‌ها را می‌کنم؟ راستش بیشتر یک درد و دل است. دلم به حال پسران خلاق و فعال این مرزوبوم می‌سوزد. همین‌طور که دختران را خیلی دوست دارم، و دوست دارم که آن‌ها هم پیشرفت کنند ولی سیستمی که الآن موجود است به نظر من بیشتر باشخصیت دختران تطبیق دارد و حق پسران ما ضایع می‌شود. این را صرفاً جهت اطلاع خدمتتان عرض کردم، بحث، بحث مفصلی است. تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام‌گرفته است.

مثلاً همیشه از این‌که معلم پسرهای دوره‌ی ابتدایی یک خانم باشد، زیاد موافق نبودم. چون اعتقاددارم پسرها در آن سن باید یک الگوی مردانه ببینند و مرد بودن را یاد بگیرند تا این‌که تحقیقات خانم  آلی کار شلمن (Ali Carr-Chellman)  را دیدم، ایشان درزمینهٔ  روش تدریس فعال تحقیقات زیادی را انجام دادند و پیشنهاد می‌کنند که پسرها در دوره‌ی ابتدایی بهتر است که معلم مرد داشته باشند تا مرد بودن را یاد بگیرند و همین‌طور که دخترها باید خانم بودند را یاد بگیرند. خلاصه در سیستمی که موجود است، خیلی سخت است که یک مرد، بیرون بیاید و خروجی سیستم آموزشی ما یک مرد باشد.

 

حال با این وضعیتی که الآن هست، چه‌کار کنیم؟

من نمی‌توانم یک نظر جامع و کامل بدهم؛ چون این مورد به خیلی از چیزها مرتبط است که واقعاً در تخصص و قدرت من نیست. من فقط به عزیزانی که این متن را می‌خوانند و معمولاً استاد یا معلم هستند، سه تا توصیه و تکنیک خیلی راحت را عرض می‌کنم.

اول: این‌که پسرها را درک کنیم چه دانش‌آموز باشند و چه دانشجو؛ اگر پسرها می‌خواهند مقداری مرد بازی درآورند، جلوی آن‌ها را نگیریم؛

دوم: این‌که برای تدریس پسران دانش‌آموز حتماً از بازی استفاده کنیم. بازی کردن به آن‌ها آزادی عمل می‌دهد و اجازه می‌دهد که بیشتر و به‌صورت آزادانه‌تری، پسر باشند؛

سوم: حال اگر ما معلم خانمی هستیم و به پسران آموزش می‌دهیم، یا استاد خانمی هستیم و شاگردان مرد داریم، ارتباط پسرها را با مردان خوب و موفق بیشتر کنیم تا آن‌ها یک الگوی مردانه و موفق را داشته باشند.

***

اگر این فایل صوتی را مفید دیدید حتماً آن را به اشتراک بگذارید.

موفق و پیروز باشید تا آوای تدریس بعد، خدانگهدار…