چه کار کنیم تا از تدریس ما تعریف کنند؟

مخاطبان دوست دارند از مدرس خودشان تعریف کنند. چون با این کار حس خوبی به آنها دست می دهد و این حس خوب، یادگیری آن ها را افزایش می دهد. محمد حافظی نژاد در یک ویدئو ی آموزشی کوتاه، چهار تکنیک معرفی می کند تا بتوانید مدرس تعریفی شوید.

دانلود مستقیم فیلم چه کار کنیم تا از تدریس ما تعریف کنند؟       حجم:24 مگابایت     مدت: 4:30 دقیقه

 

دیدن فیلم در کانال آپارات


فیلم در کانال یو تیوب


متن فیلم:

سلام مدرسان عزیز و همراهان همیشگی سایت روش تدریس
من محمد حافظی نژاد هستم ودر این ویدیوی آموزشی میخواهم به شما بگویم که چکار کنیم تا یک مدرس تعریفی باشیم. مدرسی باشیم که مخاطب ما به ما افتخار کند و هر جا رفت از ما تعریف کند. افتخار کردن مخاطب به مدرسش یک فاکتور انگیزشی فوق العاده مهم برای یادگیری هست که من این را توی هیچ کتاب انگیزشی که تا الآن مطالعه کردم ندیده ام. اما چهار عامل رو خدمت شما معرفی میکنم که باعث میشود مخاطب از ما تعریف کند :

1- نظم

اولین مورد این که منظم و دقیق باشیم.با توجه به اینکه عموماً مدرسان زیاد سر وقت نیستند و منظم نیستند، منظم بودن ما خیلی خیلی فاکتور مهمی هست که مخاطب برود و از ما تعریف کند، استاد فلانی خیلی سروقته استاد فلانی خیلی منظمه .

2-ادب و انسانیت

دومین عامل این که ادب و انسانیت رو رعایت کنیم. همیشه و همه وقت چه در زمان عصبانیت، چه در زمان شادی. بعضی موقع ها هست که جو کلاس خیلی صمیمی میشود و ممکن است که کمی ادب و نزاکت کم شود حتی در اون شرایط هم باید انسانیت و ادب خودمان را حتماً حفظ کنیم و بعضی مواقع ممکن است به هر حال پیش میاد که ما توی کلاس عصبانی بشویم ، پس باید آنجا هم ادب و انسانیت خودمان رو نشان بدهیم حتی ممکن است برای کسی اتفاق بدی پیش بیاید ما جدا از این که یک مدرس هستیم باید یک انسان کاملا متشخص در جامعه هم باشیم این عوامل چیز هایی هست که می تواند باعث شود مخاطبین از ما تعریف کنند .

3-مطالب حیرت انگیز و مفید بگوییم

سومین فاکتور این است که مطالب بسیار مفید بگوییم یا اینکه مطالبی بگوییم که حیرت انگیز باشند مطالبی بگوییم که دانش قبلی مخاطب را یه جورایی به چالش بکشیم اینها چیزهایی است که مخاطب تعریف می کند که ( می دونین نظر استاد فلانی چی بود؟) ؛( می دونین استاد فلانی چی گفت ؟) البته خب طبیعتاً می دونید حرف هایی که می زنید مستند و علمی باشه. به عنوان مثال: با یکی از اساتید بزرگ روانشناسی بزرگ کشور که صحبت می کردم. خب من قبلاً این جوری فکر می کردم که بهترین زمان برای یادگیری و اوج بازدهی همون ساعت اولیه ی صبح است ایشون گفت که (نه ، عموما هم چین چیزی برای همه صدق نمیکنه، بعضی آدم ها می توانند تا پنج صبح بیدار باشند چون توی شب بازدهی کارشون خیلی بالاست و بعد تا ساعت یازده صبح بخوابند ) چون این حرف هم برا ی من مفید بود وهم حیرت انگیز باعث شد که من این جمله رو خیلی جاها تعریف کنم وحتی این جا جلوی دوربین و خدمت شما مخاطبین هم این رو عرض کنم .

4-جایگاه اجتماعی

چهارمین عامل که باعث میشود مخاطبین از ما تعریف کند جایگاه اجتماعی ماست. خیلی به ما کمک می کند تصور کنید در یک شرایط برابر یک استادی که تدریسشون با هم مساوی باشد ، استادی که جایگاه اجتماعی بالاتری داره و استادی که جایگاه اجتماعی پایین تری داره ، به نظر شما مخاطب انگیزه داره از کدوم استاد بیشتر تعریف کند و انگیزه دارد از کدام استاد بیشتر یاد بگیرد
اما جایگاه اجتماعی رو چگونه پیدا کنید؟ فضای مجازی و اینترنت فضای بسیار خوبی هست. نوشتن کتاب، نوشتن مقاله توی مجلات مختلف حتی مجلات داخلی کوچک و همکاری با موسسات آموزشی خوش نام و بزرگ، این ها چیز هایی هست که می تواند به ما جایگاه اجتماعی بدهد و مخاطبان از ما تعریف کنند
پس اگر ما این چهار فاکتور را رعایت کنیم، نه لزوماً همه‌ی آنها را،  بعضی از آنها را هم بتوانیم رعایت کنیم باعث می شود که ما تعریفی باشیم، مخاطب برود و از ما تعریف کند و انگیزه ی یادگیری اون بسیار بسیار بیشتر بشود
موفق و پیروز باشید.