مشکلات تدریس

یکی از فعالیت های سایت روش تدریس، پاسخ به مشکلات تدریس شما عزیزان است . این فعالیتی است که به جز مخاطبانی که سوال می پرسند دیگران از آن با خبر نمی شوند. باتوجه به اینکه  مشکلات تدریس دیگران ممکن است شبیه مشکل شما باشد. نمونه ای از یک مکالمه در فضای مجازی را تقدیم شما می کنم. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

به توجه به درخواست سوال کننده نام و هویت ایشان در این مقاله نیامده است

پرسش و پاسخ مشکلات تدریس:

 وقتی با پاورپوینت تدریس می کنم کنترل کلاس از دستم خارج می شود

 

دبیر زیست:سلام آقای حافظی نژاد خیلی از شما ممنونم که همچین سایتی راه اندازی کردین فکر میکردم توی ایران کسی به روش تدریس اهمیت نمیده واسه همین وقتی سایت شما رو دیدم خیلی هیجان زده شدم و همه ی مطالبشو همون موقع با اشتیاق خوندم.آقای حافظی نژاد اول از همه از پرحرفیام و پراکنده گوییهای احتمالی عذرخواهی میکنم چون خیلی حرف باهاتون دارم امیدورام حوصله و وقت خوندنشو داشته باشین.من ……. سالمه فوق لیسانس زیست سلولی مولکولی از دانشگاه ….. هستم و امسال سال اولیه که در مقطع اول و دوم دبیرستان شروع به تدریس زیست کردم.

مثل هر تازه کار دیگه ای انگیزه زیاد دارم و تجربه کم.زیست اول رو تابستون توی یه فیلم آموزشی تدریس کردم برای همین توی کلاس مسلط هستم اما دوم در دقیقه ۹۰ به من واگذار شد و چون سالها از دوره دبیرستان خودم میگذره قبل از هر جلسه تازه خودم  میخونم که چه مطالبی هست. درست کردن پاورپوینت آماده کردن جزوه  فیلم و انیمیشن و عکس کلی وقت میگیره ولی باز هم به تسلط یه معلم با تجربه که به تمامی بخشهای کتاب و کتابهای سالهای بعد تسلط  داره نمیرسم و از این نظر عذاب وجدان میگیرم که شاید اصلاً نباید قبل از آماده کردن جزوه و اسلایدها تدریس رو قبول میکردم .

حالا نمیدونم چیکار کنم ب خصوص که به جای سه جلسه فقط دو جلسه بهم دادن هر دو جلسه در یک روز! اونم قبل و بعد ناهار  که بچه ها کمترین بازدهی رو دارن مجبورم علی رغم خستگی بچه ها کلی درس بدم که قرارم نیست تا هفته بعد اصلا خونده بشه! صحبت با مدیر هم بی فایدست چون گفتن واسه امسال کاری نمیتون بکنن. همین الان که براتون مینویسم کلی مطلب هست که باید آماده بشه خیلی احساس فشار میکنم اونوقت فکرشو بکنین تحمل این همه فشار برای بچه هایی که فقط منتظر تموم شدن کلاس هستند.بعضی وقتها فکر میکنم به بهانه ای کلاس رو به معلم دیگه ای بدم و خودم رو خلاص کنم

مشکلات تدریس
مشکلات تدریس

 مشکلات تدریس من:

دبیر زیست:۱-یک دبیر به علت نداشتن سابقه تدریس برای آماده کردن مطالب هر جلسه تحت فشار است و از طرفی مجبور است روش تدریسی را تا پایان سال ادامه دهد که بازدهی زیادی ندارد.آیا سپردن کلاس به معلم دیگر کار درست تری است یا  ادامه دادن کلاس به همین شکل؟

سلام دوست عزیز
ممنون از اینکه به سایت روش تدریس اعتماد کردید
مشکلاتی که مطرح کردین مواردی است که برخی دیگر از معلمان به آن دچار هستند. از این بابت نگران نباشید .اما وجدان کاری شما و شوق به خوب بودن واقعا ستودنی است اما جواب سوال شما

خیر. اگر کلاس را واگذار کنید یعنی شکست خورده اید و خاطره ی تلخ این شکست ، اعتماد به نفس شما را کاهش خواهد داد و اگر باهمین روش ادامه دهید خودتان اذیت می شوید

پس بهترین گزینه ها

 • تفکر،
 • مشاوره با سایر همکاران
 • کمک از خانواده ها
 • مشورت با خود دانش آموزان
 • ،مطالعه
 • و مراجعه به متخصص است
 • وبعد تغییر روش تدریس به صورت اصولی و انشاالله موفقیت بسیار عالی

دبیر زیست:۲-وقتی مطلب جالبی به کلاس میگویم همهمه می شود به طوریکه آرام کردن دوباره ی کلاسی خیلی انرژی میبرد.راه آرام کردن کلاس در تین مواقع چیست؟!

از همهمه نترسید اگر دانش آموزان به خاطر لذت از مطلب ؛ دوست دارند در این رابطه باهم صحبت کنند کمی صبور باشید .و بگذارید هیجان آن ها تخلیه شود حتی خودتان هم می توانید چند لحظه با آنها لذت ببرید. و بعد دوباره و بدون حاشیه ی بیشتر به مبحث اصلی برگردید یادگیری تعاملی بسیار موثر است.

دبیر زیست:۳- میگویند معلم باید در همون جلسات اول اقتدارش را نشان دهد با این اوصاف آیا راهی برای یک معلم مهربان برای جبران اشتباهاتش در وسط سال تحصیلی نیست؟

اگر منظور از اقتدار همان گربه را دم حجله کشتن است که اشتباه است توصیه می کنم مقاله ی گربه رادم حجله نکشید را بخوانید.

راستش کار سخت است ولی شدنی است . راه جبران را در سوال اول عرض کردم

دبیر زیست:۴-  بچه ها سر کلاس من زیاد شلوغ میکنن و توجه آنها به درسی که میدم کم است به طوریکه ساکت کردن کلاس به بزرگترین معضل من تبدیل شده است به نظر شما کدامیک از این موارد در ایجاد این وضع بیشتر تاثیرگذار هستند؟

 1. حفظی بودن درس زیست که خیال بچه ها را راحت میکند که لازم نیست حتما در کلاس گوش کنند
 2.  تدریس با روش پاورپوینت که دانش آموز غیر از نشستن و نگاه کردن کاری ندارد
 3.  ناتوانی من در اداره کلاس

۱-این تفکر اشتباهی است. یادگیری اصلا حفظ کردن نیست به خصوص درس زیست . در زیست شناسی فقط نام ها ی خاص باید حفظ شوند که آن هم قلق دارد

۲- تصور شما از تدریس با پاوپوینت اشتباه است. پاورپوینت فقط یک ابزار است که کار را ساده می کند و هیچ وقت پاورپوینت تمام تدریس نیست دقت کنید که اسلاید ها باید به شما کمک کنند و در اختیار شما باشند نه اینکه شما در اختیار اسلاید ها باشید.

۳- همین گزینه. ولی اداره ی کلاس قابل یادگیری است. شما با انسان ها سروکار دارید. کسانی که مثل خود شما احساس دارند و دوست دارند مورد توجه و احترام قائل شوند.اگر از بودن در کنار آنها لذت ببرید آن ها هم از بودن در کنار شما لذت می برند.و کلاس به خوبی پیش خواهد رفت مقاله ی ۷ راهکار برای مقابله با دانش آموزان معترض را مطالعه بفرمایید

 

مشکلات تدریس
مشکلات تدریس

دبیر زیست:۵-من به این نتیجه رسیدم که نوشتن جزوه سر کلاس توسط دانش آموزان در آرام بودن کلاس و افزایش توجه آنها به درس موثر است  آیا این نتیجه درستی است؟

یاد داشت برداری باعث تثبیت در ذهن می شود. و استفاده از آن گه گاهی خوب است .

اما فقط جزوه نویسی تنها، بد ترین روش تدریس است. اصلا تدریس نیست فرار از مسئولیت است و نشانه ی ضعف بزرگی است.

دبیر زیست:۶-اشکالی دارد که دانش آموزان به جای تخته از روی اسلاید جزوه بنویسن (تک به تک مطالبو که نشون میدم بنویسن)؟

خیر با توجه به سن مخاطب شما اشکالی ندارد. کمی مکث کنید تا بنویسن بعد شروع کنید. البته مطالب داخل اسلاید نباید زیاد باشد. تا آنجا که می توانید خلاصه بنویسید. اسلاید جای کل مطالب نیست اسلاید فقط یادآوری و جلب توجه برای تفهیم بیشتر است .

دبیر زیست:۷- نظرتون راجع به این موضوع چیست که از اول سال در مورد نمره مستمر این چنین توضیح داده شود: ۳ نمره انضباط+۲ نمره پژوهش کلاسی+۵ نمره امتحان میان ترم+۱۰ نمره از نمرات ۵ نمره ای کلاسی

اینکه نمره ی انضباط را بیشتر از پژوهش قرار داده اید نشان می دهد که چقدر سر کلاس به شما سخت می گذرد. این سبک خوب نیست . در کل نمره نباید هدف باشد. نمره فقط معیاری برای یادگیری است. این یادگیری است که هدف است. تقسیم نمرات هم کاملا سلیقه است خودتان تصمیم بگیرید

دبیر زیست:۸- آیا درست است که بعد از هر جلسه از دانش آموزان در مورد درس همان جلسه سوال شود و ۱ نمره ی کلاسی برای آن در نظر گرفته شود؟

پرسش از درس همان روز بسیار عالی است و خودش یک مرور محسوب می شود ولی اینکه حتما در قبال نمره باشد منطقی نیست. کلا زیاد از اهرم نمره استفاده نکیند. خود پاسخ در جمع و تشویق کلامی و توجه دیگران انگیزه ی خوبی است.

دبیر زیست:۹- به شخصه روخوانی متن کتاب سر کلاس را لازم نمیدانستم اما حالا به این نتیجه رسیده ام در برقراری ارتباط بچه ها با کتاب خیلی موثر است اما باید با خطکشی قسمتهای مهم از پرت شدن حواس کلاس جلوگیری کرد درسته؟

برای دانش آموزان با سن پایین تر بسیار خوب است ولی برای مخاطبین شما که دوره ی دبیرستان هستند بهتر است بگویید که خودشان پیش مطالعه کنند. البته اگر از این کار جواب گرفته اید به آن ادامه دهید.

دبیر زیست:۱۰-آیا با دادن نمونه سوال موافق هستید؟اگر جوابتون مثبته بین سوال دادن موقع روخوانی از متن و معرفی کتاب کدام ارجحیت دارد؟

بله . بهترین گزینه این است که دانش آموزان خودشان سوالات کتاب را استخراج کنند .

دبیر زیست:۱۱-اگر بخش اعظم سوالات ترم از سوالات امتحانات کلاسی باشد از نظر اخلاقی نادرست است؟

ملاک یادگیری است هر طور که بهتر اصل موضوع را یاد می گیرند به همان صورت عمل کنید. بالا رفتن معدل کلاس در صورتی که یادگیری در پشت آن نباشد هیچ ارزشی ندارد و از لحاظ اخلاقی درست نیست.

دبیر زیست:۱۲-آیا پژوهش خواستن از بچه ها در موضوعات جالب اما خارج از کتاب درسی کار درستی است؟

خیلی هم عالی است ولی برای شما که  در حالت عادی وقت کم می آورید توصیه نمی کنم

دبیر زیست:۱۳-آیا این روش تدریس را تایید میکنید: تدریس با پاورپوینت و همزمان جزوه نوشتن بچه ها+ نشان دادن عکس یا فیلم یا انیمیشن آن قسمت+ روخوانی از روی کتاب و خطکشی نکات مهم+ دادن جزوه ی نکات مهم هر جلسه (به نظرتون این روش قابل اجراست؟ چون به نظر خودم ممکنه وقت کم بیاد)

به احتمال زیاد وقت کم میارید. همیشه اگر یک ساعت و نیم تدریس دارید ، نیم ساعت آن را باید برای سوالات دانش آموزان و حوادث غیر قابل پیش بینی آزاد بگذارید.

دبیر زیست:خیلی ممنونم از وقتی که برای خوندن نامه ی من گذاشتین و به این سرعت و دقت پاسخ دادید

خیلی خیلی خیلی ممنونم.

خواهش می کنم 

می تونم این مکالمه رو بدون ذکر نام و هویت شما در سایت روش تدریس قرار بدهم تا دیگران هم از آن استفاده کنند؟چون این سوالات شما سوالات بسیاری از عزیزان دیگر هم هست.

دبیر زیست:بله در سایت بذارید چرا که نه.اگه باز هم نیاز به مشورت داشتم میتونم به شما ایمیل بزنم؟

بله با کمال میل در خدمت شما هستم

امیدوارم با به اجرا در آوردن نکات گفته شده بتوانید کلاسی پر از خاطرات شیرین داشته باشید
موفق و پیروز باشید
به امید دیدار

 

شاید شماره ی بعدی از این دست مقالات پاسخ به مشکلات تدریس شما باشد.

5 thoughts on “مشکلات تدریس

 1. علی says:

  کاری که شما کردید را باید آموزش وپرورش سالها قبل انجام میداد با جدیت ادامه دهید آموزش و پرورش یتیم است معتم یتیمتر و دانش آموز یتیم ترین. همه مشکل دارن حتی شما. به کمک هم چراغی روشن کنیم.

 2. مريم نورزاد says:

  با سلام خدمت شما . این قسمت پرسش و پاسخ درباره ی کلاس داری واقعا عالی بود فکر می کنم توصیه های کاربردی را عنوان فرمودید . بسیار متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *