پچا کوچا چیست؟ Pecha Kucha

در این فیلم توضیح می دهیم که پچا کوچا چیست؟

دانلود اين فيلم با لينك مستقيم        حجم:9مگابايت      مدت: 6 دقيقه

 

پچاکوچا یک جشنواره جهانی است برای ارائه هاست که در سال 2003 به وسیله ی دو معمار حرفه ای ساکن توکیو به نام های مارک دیتهام و استریدکلین (Mark Dytham & Astrid Klein) پایه گذاری شد.
پچا کوچا Pecha Kucha لغت ژاپنی    ペチャクチャ     است به معنای پچ پچ کردن
پچا کوچا مثالی است از تغییر نگرش ها نسبت به ارائه و ساختن پاورپوینت های فوق العاده خلاق و نامتعارف. روش پچاکوچا در طراحی و ارائه بسیار ساده است. شما باید با استفاده از 20 اسلاید که هرکدام 20 ثانیه نمایش داده می شود، روایت خود را نقل کنید یعنی 400 ثانیه معادل 6 دقیقه و 40 ثانیه.


اسلاید ها به طور خودکار رد می شوند و وقتی زمان به پایان رسید کار شما هم به پایان می رسد و باید بنشینید. هدف از این قوانین روشن اما بسیار سخت گیرانه این است که از یک سو ارائه ها مختصر و مفید بر روی موضوع متمرکز باشند و از سوی دیگر به افراد بیشتری شانس ارائه در یک جلسه داده شود. شب های پچا کوچا در بیش از 80 شهر در سراسر دنیا برگزار می شود.
روش پچا کوچا هیچ فایده ای هم که نداشته باشد یک روش آموزشی خوب و یک تمرین خوب است.
هرکسی باید این روش را بیاموزد.حتی اگر قصد ندارید این روش را برای ارائه ی زنده ی خود مورد استفاده قرار دهید، تمرین خوبی است برای اینکه بتوانید ابعاد روایت خود را محدود کنید. من همیشه در کارگاه های آموزشی تاکید می کنم تا آنجا که می توانید خلاصه کنید. پچا کوچا بهترین تمرین برای ساده و خلاصه کردن تدریس است.

پچا کوچا برای چه محیط هایی مناسب است؟

این روش برای فضاهای دوستی ، استارت آپ ها و یا برای تنوع بخشیدن به کلاس مفید است. می توانید به عنوان یک سرگرمی خیلی مفید از آن استفاده کنید. برای ارائه ی ایده های نو هم خیلی کاربرد دارد. شما به عنوان مدرس و استاد می توانید از مخاطب خودتان بخواهید تا ایده های جدید و ابتکارات خودشان را به صورت پچا کوچا ارائه دهند. این روش را برای تدریس رسمی در کلاس توصیه نمی کنم !

پچا کوچا

پچاکوچا برای محیط های غیر رسمی

 

پچا کوچا برای چه سنی مناسب تر است؟

هر سن و سالی می تواند از پچا کوچا استفاده کند. مثلا دخترکوچولوی 5 ساله به نام آسترید در رابطه با نقاشی هایش و مادربرزگ 69 ساله به نام مارک در رابطه ی درست کردن کیک عروسی خودش ارائه داده اند. این می تواند بهترین بازی در جمع های خانوادگی هم باشد. یک بازی حرفه ای که تمام اعضای خانواده می توانند در آن شرکت کنند. حتما امتحان کنید فوق العاده است !

پچاکوچا

پچا کوچا برای هر سن وسالی

 

پچا کوچا شبیه به تد نیست؟

خیلی از مردم می گویند : آها پس پچا کوچا مثل سایت تد TED است ، ولی محلی و محدود. (برای اطلاع بیشتر از سایت تد به مقاله ی تدچیست؟ در سایت آقای بهرام پور مراجعه کنید).این تعریف خوبی از پچاکوچا است ولی کاملا درست نیست!
فعالیت تد از بالا به پایین است و فعالیت پچا کوچا از پایین به بالا . در سایت تد فقط برترین سخنرانان دنیا می توانند سخنرانی کنند اما آسترید 5 ساله و مادر بزرگ مارک هم می توانند پچای کوچای خود را در سایت پچاکوچا به اشتراک بگذارند. این سایت زمینه ی انتقال ایده های خلاقانه را برای همه ی مردم دنیا فراهم کرده است.

پچا کوچا به خاطر محدودیت در ارائه سخت نیست؟

این قاعده ی بازی است در پچاکوچا، «اسلاید بعدی لطفا» و «نه هنوز رد نکنید» وجود ندارد. همه چیز باید هماهنگ باشد. مثل فوتبال و خیلی از مسابقات دیگر است. فکرکنید در فوتبال محدودیت زمین، زمان، تعداد بازیکن، تعداد توپ و … وجود نداشت ! عجب فوتبالی می شد؟

 

 

در محصول آموزشی تدریس با پاورپوینت مخاطبان ارائه ای شبیه به پچا کوچا دارند