کاربرد اثر پیگمالیون در تدریس

در فیلم کوتاه زیر کاربرد اثر پیگمالیون در تدریس گفته می شود.

دانلود فیلم کاربرد اثر پیگمالیون در تدریس                مدت: 3 دقیقه         حجم: 6 مگابایت

 

 

 

متن فیلم کاربرد اثر پیگمالیون در تدریس :

ماجرا ازآنجایی شروع می‌شود که یک پادشاه یونانی به نام پیگمالیون (که افسانه اازآنجا گرفته‌شده) شروع به ساختن مجسمه یک زن می‌کند. بعد اتفاقاً این مجسمه فوق‌العاده زیبا و دلنواز می‌شود. شب و روزهایی که با این مجسمه کار می‌کرده است تا آن را بسازد، یک ارتباط قلبی با آن گرفته بود. مدام به آن می‌گفت: ” آی مجسمه تو چقدر زیبایی! تو چقدر خوبی! تو چقدر فوق‌العاده‌ای !” کم‌کم عاشق آن می‌شود. آن‌ مجسمه هم که دیگر مجسمه نیست آن‌هم دل دارد، مجسمه هم عاشق می‌شود. بعد از خداوندگار خودشان می‌خواهند تا روحی به مجسمه ببخشد. آن مجسمه زنده می‌شود و خوب و خوش باهم ازدواج می‌کنند.

و این اثر تلقین خیلی مؤثر است.

آقایی به نام رابرت رازنتال با همکاران خودشان یک آزمایشی انجام دادند. از گروهی از مخاطبین (دانش آموزان) تست IQ گرفتند. IQ هایشان به دست آمد، نتایج را یادداشت کردند و رفتند به معلمان دروغ گفتند. به‌دروغ گفتند فلانی و فلانی و فلانی خیلی IQ هایشان بالاست.

حالا آن سه نفر را چطوری انتخاب کرده بودند؟ شانسی! اصلاً طبق نتایج تحقیقشان و نتایج تست IQ نبود. سه چهار نفر را رندمی گفتند که این‌ها خیلی IQ دارند. بعد معلمان آمدند در کلاس با همه یک‌جوری صحبت می‌کردند، به آن‌ها که می‌رسیدند می گفتند این چه IQ یی دارد.

مثلاً می‌خواستند درس بپرسند ، جناب آقای IQ شما بفرمایید. به بقیه می‌گفت خوب تو بگو. حالا به IQ که رسید، ساکت، جناب آقای IQ می‌خواهند صحبت کنند.

وقتی مشکلی پیش آمد، IQ عزیزم مشکلی نیست. دیگر همین‌گونه به او تلقین کردند: تو خاصی، تو خاصی، تو خاصی…

پایان دوره آموزشی دوباره تست IQ گرفتند. فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ همان آدم‌های متوسط و متوسط به پایین، امتیاز تست IQ شان به‌شدت افزایش پیدا کرد. به خاطر چه چیز؟ به خاطر تلقین و تلقینی که انجام می‌شد.