تمرینات قبل از تدریس

تمرینات قبل از تدریس به‌راحتی می‌تواند تفاوت بین یک مدرس قدرتمند و یک مدرس ضعیف را مشخص کند. اگر قرار است برای گروهی جدید یا مبحثی جدید را تدریس کنید اهمیت تمرین بیشتر می‌شود.

بعضی از مواقع مدرس بعد از تدریس از کار خودش راضی نیست و تا ساعت‌ها و حتی روزها بعدازآن کلاس خودش را سرزنش می‌کند که چرا این‌قدر بد ارائه دادم ، چرا هیچ‌کس به حرف من گوش نمی‌داد، چرا آن حرف‌های اضافی را زدم اصلاً لازم نبود و … این افکار منفی زندگی شخصی مدرس را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما اگر قبل از کلاس به‌خوبی تمرین می‌کرد مطمئناً تدریس برای او خیلی شیرین‌تر می‌شد.

چگونه تمرینات قبل از تدریس را انجام دهیم؟

1-تمرین در زمان جمع آوری محتوا

یک مدل تمرین که من خیلی دوست دارم همان زمانی است که دارم محتوا را جمع‌آوری می‌کنم. به این صورت که وقتی یک ایدهٔ جالب به ذهنم می‌رسد یک‌بار آن را با خودم تکرار می‌کنم درست همان‌طوری که سر کلاس تدریس می‌کنم. این خودش یک تمرین خوب است.

2-درزمان ساخت پاورپوینت

وقتی‌که پاورپوینت را آماده می‌کنم خودم را در حال تدریس تصور می‌کنم و بعد از ساخت هر اسلاید یک‌لحظه مکث می‌کنم و یک‌بار آن را ارائه می‌دهم قبلاً این کار را با صدای بلند انجام می‌دادم ولی به علت تمرین زیاد این کار را در ذهنم انجام می‌دهم

3-وقتی پاورپوینت تمام شد. یک‌بار از اول تا آخر آن را مرور می‌کنم .

4-استفاده از فیلم و صدا

به شما پیشنهاد می‌کنم از خودتان فیلم بگیرید و یا صدای خودتان را ضبط کنید . بعد با دقت به صدای خودتان گوش کنید. اگر برای اولین بار این کار را انجام می‌دهید به‌احتمال‌زیاد از صدای خودتان بدتان می‌آید و این حسی است که خیلی‌ها دارند . نگران نباشید.

اما چگونه این کار را انجام دهیم؟

در ساده‌ترین حالت معمولاً تمام گوشی‌های همراه امکان ضبط صدا رادارند . می‌توانید از همان استفاده کنید. حتی برای فیلم‌برداری هم می‌توانید از گوشی خودتان استفاده کنید . کافی گوشی را درجای مناسب قرار دهید و خودتان در مقابل آن به اجرا بپردازید . آن فیلم همه‌چیز را در رابطه با تدریس شما به شما نشان خواهد داد. جالب اینجاست بدانید این روش در عین سادگی بسیار جدید است و یکی از بهترین روش‌های رتبه‌بندی معلمان در جهان محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنم سخنرانی بیل گیس در سایت تد (ted.com) را تماشا کنید عنوان این سخنرانی: Bill Gates- Teachers need real feedback است یعنی معلمان به بازخوردهای واقعی نیاز دارند. در مقاله های “سلمان خان از تکنولوژی آموزشی می گوید” و “درس پژوهی ” در این رابطه صحبت کرده ایم.

5-برای خانواده یا دوستان نزدیک خودتان تدریس کنید.

بعدازآن بخواهید تا ایرادات شمارا بگویند حتی می‌توانید از آن‌ها سؤال هم بپرسید با این کار می‌توانید خودتان را در یک کلاس واقعی تصور کنید.

6-تدریس در مقابل آینه

آینه این امکان را برای شما فراهم می کند تا تصورتان از خودتان واقعی شود.آینه می گوید که مخاطبان با چه شکل و شمایلی روبرو هستند. برخی فکر می کنند موقع حرف زدن خیلی زشت می شوند و برخی حس می کنند خیلی خوشکل حرف می زنند. این افکار تاثیر مستقیمی بر نحوه ی تدریس دارد. آینه راستش را به شما می گوید البته این شما هستید که می توانید آینه را باور کنید یا نه. اگر ژست شما قشنگ نیست و از آن لذت نمی برید مطمئنا آینه اشتباه می کند شما هیچ عیبی ندارید. 🙂

6-تدریس برای اشیاء

اگر هیچ امکاناتی ندارید و هیچ کس هم حاضر نیست برای تدریس شما وقت بگذارد. بهتر است از در و دیوار کمک بگیرید. مطمئن باشید که هیچ کجا مخاطب به این ساکتی گیر نمی آورید.

 

کلید واژه: تمرینات قبل از تدریس