قسمت دوم: چهار گام اصلی تولید محتوای الکترونیکی

نویسنده : علی پاکزاد .به خاطر دارم اولین تجربه  تولید محتوای الکترونیکی به دلیل کمبود منابع آموزشی لازم و نرم‌افزارهای ساخت و ویرایش و همچنین فقدان آموزش‌هایی که تمام‌مسیر تولید یک محتوا را پوشش دهد، انرژی و زمان زیادی را از من گرفت .

بنده به‌عنوان شخصی که تولیدکننده چندین محتوای آموزشی حائز مقام‌های اول کشوی در این زمینه بوده ، بسیار خوشحال خواهم شد که حاصل ده سال تجربه در زمینه‌ی تولید محتوای الکترونیک را در اختیار شما قرار دهم.

به شما قول می دهم که آموزش‌های متفاوتی را تجربه کنید . بنده و دوست خوبم جناب آقای حافظی نژاد در طی چندین سال آشنایی مطالب زیادی از هم آموختیم و مطالب ارزنده و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر ایشان که در آثارشان مشهود است بنده را بر آن داشت تا بازهم در کنار هم و این بار همراه شما همراهان سایت روش تدریس آموخته هامان را باهم به اشتراک بگذاریم .
آموزش الکترونيکي و به خصوص تولید محتوای الکترونیکی امروزه به يکي موضوعات مهمي تبدیل‌شده است که در دنياي اينترنت و مجازي بسيار به آن اهميت داده می‌شود همچنین اخیراً مدارس، دانشگاه‌ها،  بسیاری از مؤسسات آموزشی وحتی کارخانه ها و ادارات  تولید محتواهای آموزشی را جزء ملزومات
آموزشی خود قرار داده‌اند.

از این رو من علی پاکزاد در خدمت شما هستم و در زمینه ی تولید محتوای الکترونیکی ، آموزش هایی را در قالب متن ، صدا و فیلم تقدیم شما خواهم کرد.

برای شروع به مسیر تولید محتوای الکترونیکی می پردازیم.

شما می توانید سایر مقالات مربوط با محتوای الکترونیکی را از لینک های زیر مشاهده کنید

قسمت اول: محتوای الکترونیکی چیست؟

قسمت دوم: چهار گام اصلی تولید محتوای الکترونیکی ( همین مقاله)

قسمت سوم: طراحی اولیه محتوای الکترونیکی 

قسمت چهارم: پس زمینه ی مناسب برای محتوای الکترونیکی

مسیر تولید یک محتوای آموزشی شامل 4 فرآیند اساسی است

  1. جمع‌آوری محتوای آموزشی
  2. پختن و آماده سازی محتواهای گردآوری‌شده
  3. طراحی گرافیکی صفحات و سرفصل‌ها مطابق محتوای جمع‌آوری‌شده
  4. اتوران سازی محتوا

 

تولید محتوای الکترونیکی

چهار مرحله ی تولید محتوای الکترونیکی

 

1- جمع‌آوری محتوای آموزشی :

محتوا مهم‌ترین بخش یک درس‌افزار است . که شامل فیلم ، عکس ، صدا ، متن ، پویانمایی و … بوده و هدف آن آموزش یک یا چند بخش از محتوای درسی است . شما اگر قصد تولید یک نرم‌افزار آموزشی را داشته باشید بایستی 50% زمان و انرژی خودتان رو صرف این مرحله کنید.

2- آماده‌سازی محتوای جمع‌آوری‌شده :

بعدازاینکه محتوای اولیه‌ی شما آماده شد نمی‌توانید به همان صورت استفاده کنید بلکه ابتدا بایستی هرکدام از آن‌ها را با نرم افزار های ادیت ویرایش نموده و آماده ی استفاده در نرم افزار های اتوران ساز کنید. این مرحله 20% وقت و انرژی شما را خواهد گرفت.

3- طراحی گرافیکی صفحات :

این قسمت بعد از محتوا قابل لمس ترین قسمت یک نرم افزار است در واقع داشتن یک محتوای مناسب و کامل ، بدون توجه به رنگ آمیزی آن محتوا ! تاثیر پذیری و کاربر پسندی آن را به شدت کاهش می دهد . بنابراین طراحی گرافیکی صفحات به منظور نمایش محتوای تهیه شده می تواند منجر به ارائه ی اثر تاثیر گذار و موفقی خواهد بود. این قسمت هم 20% اهمیت تولید محتوا را دارد.

4- اتوران سازی :

شما تا به اینجای کار 90% روند تولید محتوای خودتان را انجام داده اید . بسیاری از افراد تازه کار و مبتدی برعکس این فکر می کنند آنها باور دارند که بخش اعظم کار یک پروژه قسمت اتوران سازی آن است .

در حالی که بیشترین وقت یک محتوا ساز تهیه ی محتوا ، رنگ آمیزی محتوا و سپس تبدیل به اتوران است.

 

دیدگاه های شما در کیفیت مقالات بعدی در زمینه ی تولید محتوای الکترونیکی بسیار موثر هستند.